Haber Detayı
28 Kasım 2022 - Pazartesi 16:48
 
ALZHEİMER BAŞUCU KİTABI ÇIKTI
Alzheimer hastalığının getirdiği problemleri bilmek ve bu konuda bilinçli olmak gerektiğini ifade eden Shu Hakan Berktaş, uzmanlar tarafından hazırlanan Alzheimer Başucu kitabını anlattı
SAĞLIK Haberi
ALZHEİMER BAŞUCU KİTABI ÇIKTI

Alzheimeri ‘kartopu gibi büyüyerek gelen bir sorun’ olarak niteleyen Shu Hakan Bektaş, bu hastalık konusunda farkındalığın gelişmesinin önemine dikkat çekti. Uzmanlar tarafından hazırlanan kitabın bir rehber olma özelliğini taşıdığını ifade eden Bektaş, “Yakın bir gelecekte ki bu en fazla 5 yıllık bir sürede daha çok bakım ihtiyacı başta olmak üzere birçok sorun artacak bunun için devletimizin hükümetimizin de  önlemler alınması gerekmektedir. Alzheimer, Demans Parkinson hastalıkları tek başına bir sağlık sorunu değildir. Alzheimer hastalığı ortalama 10-12 yıl süren bir süreçtir” dedi.

ZİNCİRLEME SORUNLAR YUMAĞI

Alzheimer hastalığını depreme, beraberinde getirdiği sorunları da artçı depremlere benzeten Bektaş şöyle dedi: “Bakım sorunu, ekonomik sorun, hukuki sorunlar, sağlık desteği sorunu, sosyal güvenlik(SGK) sorunu, hastanın güvenliğinin sağlanması sorunu(hastanın kendisinden ve karşıdakinden korunması), aile içi iletişim sorunları, psiko-sosyal sorunlar, bakan kişilerde ortaya çıkan sağlık sorunları,…vb sorunlar ortaya çıkmaktadır ve çözümlenmesi gerekmektedir. Bu konularda kitabımızda bilgilendirici ve yol gösterici olduk.

DERNEK İLE İNSANLARA ULAŞTIK

Alzheimer Demans Parkinson Hasta Ve Yakınları Derneği olarak birçok faaliyetlerde bulunduk. İnsanların sağlık ve bakım desteği konularında rehberlik hizmeti sağlamak için Sosyal Rehberlik Merkezini kurduk. Telefon, mail, watsapp gibi iletişim kanallarıyla ücretsiz rehberlik hizmeti verilmeye başlanmıştır. Bu konuyla ilgili Bakım Sigortası Kanun Tasarısı taslağımızla TBMM’ye başvurduk. Ailelere kısa eğitimler verdik. Alzheimer hastalığı konusunda hizmet veren Huzurevleri Engelli Bakım Merkezleri Platformunu kurduk.

UZMANLARDAN UYARILAR

Bu alanda farkındalığın ve bilgilendirmenin artması için multidisipliner bir anlayışla hazırlamış olduğum bu kitapta konuk yazar olarak 9 tane kendi alanında uzman hocalarımızın katkıları bulunmaktadır. Alzheimer alanında ihtiyaç duyulan her türlü bilgiyi bu kitapta bulabileceklerdir. Kitabımızda; Alzheimer, Demansın nedenleri ve belirtileri, evreleri, tedavisi konularında bilgilendirme yapılırken. Hastayla iletişim yöntemleri, yakınlarının aile içi çatışmalar nelerdir ve nasıl engellenebilir? Bu hastalara gündüzlü bakım evi uygun mu? Alzheimer hastasına bakanlarda ortaya çıkan sorunlar.  Hasta yakınlarında logo terapi? Acil servisler ve Alzheimer hastaların karşılaştığı sorunlar, hastalarda ilaç kullanımı, yatak yaraları, fizik tedavi ve egzersizlerin önemi, kandaki şeker, tansiyon, kolesterol ve magnezyumun Alzheimere etkisi, Alzheimer hastalığında besinlerin rolü ne? Hastalarda beslenme nasıl olmalı? Covid 19 Alzheimer’i tetikledi mi? Hasta öyküleri, Alzheimer hasta yakınlarının sosyal hakları, hasta ve yakınlarının hukuki sorunları, Hastalığa bağlı psiko-sağlık ve sosyo-sağlık nedir? Sosyal rehberlik merkezi nedir? Bakım sigortası kanun tasarısı ve neler kazandıracak konularında bilgilendirici konulardan bahsettik. Hastalık konusunda karşılaşacağınız her türlü sorun ve çözüm yolları hakkında bilgilendirici bir başucu kitabı olarak eksik etmeyeceğiniz bir kitap hazırladık.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ALZHEİMER, BAŞUCU, KİTABI, ÇIKTI,
Yorumlar
Haber Yazılımı