Haber Detayı
05 Mayıs 2021 - Çarşamba 11:36 Bu haber 261 kez okundu
 
Astım hastalığında doğru sanılan yanlışlar
Dünya Astım Günü nedeniyle bir açıklama yapan TÜSAD, hastalık konusunda doğru bilinen yanlışlara dikkat çekti
SAĞLIK Haberi
Astım hastalığında doğru sanılan yanlışlar

Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği ‘TÜSAD) astımın bulaşıcı olduğuna dair toplumda var olan genel algının yanlış olduğunu hatırlattı. Dünya Astım Günü nedeniyle hastalık konusunda doğru sanılan yanlışlara karşı vatandaşları uyaran TÜSAD açıklamasında, astımın tedavi edilebilen ve kontrol altına alınabilen bir hastalık olduğu belirtildi. “Nefes darlığı, hırıltı, hışıltı, göğüste baskı hissi, öksürük, gece nefes darlığı ile uyanma gibi şikayetlerin biri ya da bir kaçının bir arada hissedildiği durumda astımdan şüphelenilmesi gerektiğinin belirtildiği açıklamada doğru sanılan yanlış bilgiler konusunda da şöyle denildi.

YANLIŞ: Astım bir çocukluk çağı hastalığıdır; zamanla kaybolur.

DOĞRU: Astım çocuk, genç, erişkin, yaşlı her yaşta ortaya çıkabilir.

YANLIŞ: Astım bulaşıcı bir enfeksiyondur.

DOĞRU: Astım bulaşıcı bir enfeksiyon değildir. Genetik ve çevresel etkiler ortaya çıkmasına neden olur. Viral enfeksiyonlar astım ataklarına neden olabilir. Çocuklarda alerjik astım daha yaygınken erişkin yaşta ortaya çıkan astım daha az alerjiktir.

YANLIŞ: Astımlılar egzersiz yapmamalıdır.

DOĞRU: Astım hastaları ilaçlarını doğru kullanıyorlarsa ve astımları kontrol altındaysa sağlıklı kişiler gibi egzersiz ve spor yapabilirler.

YANLIŞ: Astım sadece yüksek doz kortizonla kontrol edilebilir.

DOĞRU: Astım genellikle düşük doz inhaler steroidlerle kontrol altına alınabilir. Orta ya da yüksek doz inhaler steroid kullanan hastalar düzenli kontrollerine giderek astım kontrollerini yaptırmalı, ilaç dozunun düşürülüp düşürülmeyeceğine doktorları ile birlikte karar verilmelidir.

YANLIŞ: Astım zamanla KOAH olur.

DOĞRU: Astım ve KOAH farklı etkenlerle ortaya çıkar. KOAH genel olarak sigaraya bağlı olarak gelişirken, astım genetik ve çevresel etkenlerle ortaya çıkar. Astım hastaları zamanında teşhis edilip doğru tedavi edilmezlerse hava yollarında geriye dönüşü olamayan değişiklikler meydana gelir.

YANLIŞ: Astımlı çocuklarda yaşıtlarına göre gelişme geriliği olur.

DOĞRU: Astımlı çocuklar büyüme ve gelişme açısından geri değildirler. Ancak erken tanı konup tedavi edilmeyen çocuklar sık atak geçirip yoğun sisteik kortizon kullandıkları durumda bir miktar gelişme geriliği olabilir. Erken tanı ve tedavi astımda oldukça önemlidir.

ASTIMDA AŞILAR ÖNEMLİ

TÜSAD Astım ve Alerji Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Zeynep Ferhan Özşeker ise, astım hastalarının yıllık grip aşılarını mutlaka olmalarını istedi. Özşeker, özellikle ağır astımlı hastalara zatürre aşısı yapılmasını da önerdiklerini kaydederek, “Sıraları geldiğinde mutlaka Covid-19 aşılarını olsunlar” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Astım, hastalığında, doğru, sanılan, yanlışlar,
Yorumlar
Haber Yazılımı