Haber Detayı
16 Haziran 2021 - Çarşamba 19:19 Bu haber 456 kez okundu
 
BTP'DEN "HAMDOLSUN GÜNDEME GELMEDİ" TEPKİSİ
BTP Sözcüsü Emre Polat, ABD Başkanı ile görüşmesi sonrası 24 Nisan'la ilgili soruya “Hamdolsun gündeme gelmedi” cevabını veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a tepki gösterdi
SİYASET Haberi
BTP'DEN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmesiyle ilgili açıklamada bulunan Bağımsız Türkiye Partisi sözcüsü Emre Polat, “Görüşme Türkiye’nin dış politikadaki acziyeti, teslim alınmışlığı maalesef bir kez daha tescilledi" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı şaşkınlıkla izlediklerini kaydeden Polat şöyle dedi: "Hepinizin bildiği gibi Biden 24 Nisan mesajında 1915 olayları için soykırım ifadesini kullanmış, dahası İstanbul’dan da Bizans dönemindeki ismi olan Konstantinopolis diye bahsetmişti. Milletimiz üzerinde 100 yıldır sürdürülen sözde soykırım yalanıyla sıkıştırma projesine Konstantinopolis emelini de ekleyen Biden, bugüne kadarki ABD başkanları arasında en pervasızı çıktı. Öyle ki bugüne kadar yapılan 24 Nisan açıklamaları olabildiğince cılız iken bu yıl ilk defa ‘soykırım’ ifadesi kullanılmış ve üstüne de İstanbul’a Konstantinopolis denmişti. Hepimiz bu süreçte iktidardan stratejik ortak olarak tanımladıkları ABD’ye somut bir tepki vermesini bekledik ama benzer olaylarda ortaya konan silik tavır yine tekrarlandı ve ABD’nin ağır hakareti adeta yutuldu.”

HANİ HESAP SORACAKTINIZ?

Cumhurbaşkanının; ‘Biden'e neden tepki vermiyorsunuz’ diyenlere ‘Haziran’da Biden ile yapacağımız toplantıda bunun hesabı sorulacak’ şeklinde cevap verdiğini hatırlatan BTP Sözcüsü; “Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan görüşme için Brüksel’e giderken 24 Nisan mesajının hesabını soracağını ifade etti. Hatta yandaş gazetelerin manşetleri '24 Nisan’ın hesabı sorulacak' şeklindeydi. Ancak toplantıdan sonra bizzat Sayın Cumhurbaşkanının yaptığı açıklama ile derin bir şaşkınlık ve hayal kırıklığı yaşadık. Çünkü Sayın Cumhurbaşkanı, '24 Nisan konusu gündeme geldi mi' sorusuna 'hamdolsun gelmedi' şeklinde cevap verdi. Sayın Cumhurbaşkanım, neden seviniyoruz bu konunun gündeme gelmemesine. Ayrıca bu konuyu birilerinin gündeme getirmesini beklemiyorduk ki, konuyu gündeme siz getirecektiniz ve şunları diyecektiniz;  'Sayın Biden, 24 Nisan’da yayınladığınız mesajınızı kabul etmiyoruz, reddediyoruz. Türk milletine soykırımcı diyemezsiniz. Tarihi gerçekler, iddia ettiklerinizin tam tersi yönde cereyan etmiştir. Hele hele 1453 yılında bu milletin olan İstanbul için inkarcı ve işgalci emelleri yansıtan Konstantinopolis ifadenizi de asla kabul etmiyoruz. Eğer soykırım yapmış bir millet arıyorsanız, kendi tarihinize bakın ve Kızılderililer başta olmak üzere yok ettiğiniz Maya, Aztek ve İnka medeniyetlerini hatırlatırız.'  Sizden bunları söylemenizi beklerken, daha bir gün önce hesabını soracağız deyip, ertesi günü 'hamdolsun gündeme gelmedi' demek de nedir? Şimdi sormak istiyoruz, hani hesap soracaktınız, bu neyin hamdı! Türk milleti tarihine hakaret eden ABD Başkanına karşı sessiz kalınmasına mı şükredecek? Bu acziyet tablosu elbette ekonominin içinde bulunduğu tabloyla doğrudan ilişkili" diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: BTP'DEN, "HAMDOLSUN, GÜNDEME, GELMEDİ", TEPKİSİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı