Haber Detayı
11 Ekim 2021 - Pazartesi 18:28 Bu haber 683 kez okundu
 
Bu mahallenin çığlığını duyan yok
Pendik Çınardere Mahallesinde yaşanan tapu sorunu siyasi hınca mı kurban ediliyor. Mahallelinin kurdukları dernek aracılığıyla 11 yıldır tapu için verdikleri mücadele adeta yok sayılıyor. Benzer uygulamalarda 3 olan emsal, Çınardere’de 1.20 olarak veriliyor. Hak sahipleri ise bu duruma isyan ediyor: “1.20 kentsel dönüşüm yapmamızı engeller, depremde ölelim mi isteniyor”
YAŞAM Haberi
Bu mahallenin çığlığını duyan yok

Çınardere mahallesinde gecekondu sahipleri kangren haline dönüşen tapu sorununu çözmek için yıllar önce hak mücadelesi başlattı. Mahalleli, 2013 yılında kurdukları Çınardere Dayanışma Güzelleştirme Koruma Derneği ile bu mücadelelerini daha örgütlü olarak yapmaya başladı. Dernek Başkanı Gamze Yavuz, ilçe belediyesi ve büyükşehir belediyesi komisyon çalışmalarıyla 1/5000’lik planların büyükşehire sunulduğunu söyledi. Seslerini duyurmak için defalarca eylem yaptıklarını hatırlatan Dernek Başkanı Yavuz şöyle devam etti: “Oturduğumuz mahallede tapu problemi ile uğraşıyoruz, 470 hane bu olayın mağduruyuz, dernek kurarak sorunumuzu çözmek için toplu hareket etmeye başladık. Büyük şehir belediyesi CHP’ye geçmeden önce komisyon kurmuştuk. O komisyon üzerinden 1/5000’lik planı geçirmek için. Daha sonra seçimlerde İBB yönetimi değişti. Bizim oluşturduğumuz komisyonda herkese 300 metre arsanın eşit olarak verilmesini içeriyordu. Ancak 2013 yılında o günkü İBB yönetimi oturduğumuz bu alanları konut alanı olmaktan çıkardı. Mevcut konumu 1.20 emsale düşürdüler. Böyle bir durumda kentsel dönüşüme girme imkanımız kalmıyor. Söz konusu arsaların da metrekaresini 3.500-4000 TL’den vereceklerini söylediler. Böyle bir durumda hane başı 500-550 bin TL ödenmesi gerekiyor. Bu paraları mahallede kimse veremez. Vatandaşın bunu alma ihtimali yok. Biz 1.20 emsale itiraz ettik. İtirazımız 13 Ekim’de İBB meclisinde görüşülecek. Ancak İBB meclisinde çoğunluk AK Parti ve MHP’li üyelerden oluşuyor ve onlar daha önce itirazımızı kabul etmeyeceklerini söylediler.

AK Partili yöneticiler, İBB seçimlerinden önce bize 1/5000’lik planları 31 Mart 2019 sonrası gündeme getireceklerini söylediler. Biz kendilerinden o gün ‘söz’ değil, planları seçimden önce İBB meclisine sunmalarını istedik. Kaba taslak plan gönderildi, seçimi kazanamayınca şimdi metrekare ve fiyatlarla oynamaya başlatılar. Biz benzer uygulamalardaki emsalleri istiyoruz. Kimsenin siyasi hıncının kurbanı olmak istemiyoruz. Bizim alt tarafımızda bulunan bir başka mahalleye 1.75 emsal verilirken bize 1.20 emsal verilmesinin başka izahı olamaz.”

İBB’deki meclis üyelerinin vicdanına seslenen Yavuz, metrakere ve fiyatlarla oynanmadan, emsal değeri düşürülmeden mahallede bu sorunun çözülmesi için katkıda bulunmalarını istedi. Yavuz, beklenen İstanbul depremi için kentsel dönüşüm yapılabilecek imkanın kendilerine de verilmesini belirterek, “‘Kimsenin hırsı bizi depremin enkazı altında bırakmasın” çağrısında bulundu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bu, mahallenin, çığlığını, duyan, yok,
Yorumlar
Haber Yazılımı