Haber Detayı
14 Kasım 2020 - Cumartesi 20:59 Bu haber 759 kez okundu
 
Cemevi elimizden alınmak istiyor
Gülsuyu Cemevinin ellerinden alınmak istendiğini ifade eden Alevi vatandaşlar, Maltepe Belediyesi önüne siyah çelenk bıraktıktan sonra CHP Genel Merkezi önünde eylem yapacak
BELEDİYE Haberi
Cemevi elimizden alınmak istiyor

Gülsuyu Cemevi yönetimi, Maltepe Belediyesinin sistematik olarak yaptığı tacizlerle cemevini ellerinden almak istediğini öne sürdü. Cemevinden yapılan açıklamada; “Alevilerin ibadetyeri olan Cemevleri üzerindeki sistematik baskılar, geçmişte olduğu gibi bugünde devam etmektedir. Maltepe Cemevi alevilerin elinden alınmak istenmektedir” denildi. Cemevinin halkın katkı ve destekleriyle inşa edildiğinin belirtildiği açıklamada şöyle denildi; “28 yıldır hizmet vermekte olan Maltepe Cemevinin arsası, Maltepe Belediye Başkanı tarafından haksız, hukuksuz bir şekilde başka bir vakfın mülkiyetine geçirilmiş, sonrasında da Maltepe Belediyesinin bir şirketi olan Mataş ' a kiraya verilmiş ve Mataş' ın genel Merkezi olarak gösterilmiş. Bunca yıldır, Alevilerin inanç merkezi olan Maltepe Cemevine bir ticari işletme gözüyle bakılması alevi toplumuna hakarettir. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç tarafından, ince işçiliği yapılacağı belirtilmiş ancak yapılmamıştır.

BİZDEN SAKLAMIŞ

Belediye başkanı Ali Kılıç, hizmet verdiğimiz mülkü, bir başka kuruma devretmiş, bu gerçeği de üç yıl boyunca kamuoyundan ve bizden saklamıştır. Kendi mülkümüzde işgalci ilan edildik. Maltepe Cemevine yapılan taciz ve tehtitleri kınıyoruz cemevimizin sahiplerine teslimini talep ediyoruz. Alevi toplumu Maltepe’de bugüne kadar böyle zulüm, böyle bir zorlama görmedi. Maltepe Kamuoyunun önünde Kılıç' a sesleniyoruz. Bu binanın arsa mülkiyeti belediyenin olabilir, 28 yıldır alevi toplumuna hizmet vermekte olan Maltepe Cemevi, bu topluma aittir, Cemevleri halkındır, halk eliyle yönetilir, dışarıdan yapılacak hiç bir baskı, dayatma ve yönlendirmeyi kabul etmiyoruz.” Açıklamada 19 Kasım Perşembe günü saat 15.00’e tacizlere devam eden Maltepe Belediyesi önüne siyah çelenk konulacağı, 20 Kasım Cuma günüde CHP Genel Merkezi önünde oturma eylemi yapılacağı belirtildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Cemevi, elimizden, alınmak, istiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı