Haber Detayı
08 Haziran 2020 - Pazartesi 21:36 Bu haber 2797 kez okundu
 
CKD’den Ayşegül Aktürk cinayetine sert tepki
CKD, Maltepe Şube Başkanı Sibel Karaoğlu, sabah evinden çıkıp işine giderken komşusu tarafından bıçaklanarak öldürülen Ayşegül Aktürk cinayeti ile ilgili yaptığı basın açıklamasında, ‘Kadın cinayetlerinin karanlık kökleriyle mücadele edilmesini’ istedi
ASAYİŞ Haberi
CKD’den Ayşegül Aktürk cinayetine sert tepki

 

Başıbüyük’te 36 yaşındaki iki çocuk annesi Ayşegül Aktürk, geçtiğimiz sabah işe gitmek için yolda yürürken kendisine platonik aşık olan komşusu tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Cinayete hemen her kesimden tepki yağdı. Cumhuriyet Kadınları Derneği Maltepe Şubesi de kadına yönelik her türlü şiddetin durdurulmasını istedi. Dernek Başkanı Sibel Karaoğlu yaptığı çağrıda Ayşegül Aktürk cinayetinin ilk olmadığını ama son olmasını istediklerini söyledi. Karaoğlu açıklamasında şunları söyledi: “En temel insan hakkı olan yaşam hakları, sadece kadın oldukları için insafsızca ellerinden alınan bütün kadınlarımıza ve Ayşegül’e tanrıdan rahmet, büyük acılar içinde geride kalan sevdiklerine ise dayanma gücü diliyoruz.

BU İNSANLIK SUÇUDUR

Kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri, toplumların yaşadığı ağır sorunlardan birisidir. Çağlar gerisinden günümüze uzanan bir insanlık suçunun adıdır. Öznesi, cinsiyeti yüzünden, yani kadınlığı üzerinden hedef olan kadındır fakat bu sorunun yarattığı sarsıntı, kadınıyla erkeğiyle bütün toplumu kuşatmaktadır. Hepimiz bilmekteyiz ki kadın sorununun karanlık kökleri çok derinlerdedir. Emperyalist tahakkümün beslediği Ortaçağ karanlığı ve yaydığı kültürel yozlaşma, bu kökleri canlı tutmaktadır. Toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamış gözüken zengin Batı toplumlarında da kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin yaşanmasının nedeni budur. 

ÖNLEMLER ARTIRILMALIDIR

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı tarafından kadına yönelik şiddetin önlenmesi için yapılan bütün hukuki, idari, eğitsel çalışmalar önemlidir, değerlidir. 6284 Sayılı “Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun”un uygulama ve işlevselliğini artıran çalışmaların ve başta “Kadın Destek Uygulaması” (KADES) olmak üzere, şiddete maruz kalan kadına, kolluk güçlerinin ivedi şekilde ulaşmasını sağlayan yöntemlerin, sayısal karşılaştırmalara göre iyi sonuçlar verdiği de görülmektedir. Alınan önlemler, uygulamada çıkan aksaklıklar ve noksanlar giderilerek geliştirilmelidir.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: CKD’den, Ayşegül, Aktürk, cinayetine, sert, tepki,
Yorumlar
Haber Yazılımı