Haber Detayı
29 Kasım 2020 - Pazar 15:54 Bu haber 538 kez okundu
 
COVİD-19'LU HASTALARIN MERAK ETTİKLERİ SORULAR VE CEVAPLARI
Covid-19 hastalığına yakalananların merak ettikleri sorulara Prof. Dr. Güner Sönmez sosyal medya hesabından cevap verdi
SAĞLIK Haberi
COVİD-19'LU HASTALARIN MERAK ETTİKLERİ SORULAR VE CEVAPLARI

Prof. Dr. Güner Sönmez, Covid-19 virüsü yakalananların kafalarındaki soru işaretlerini giderecek açıklamalarda bulundu. Özellikle Favipiravir adlı ilacın bazı insanlar tarafından kullanılmasında tereddüt yaşandığını hatırlatan Prof. Dr. Sönmez, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda merak edilen sorulara şu cevapları verdi.

- Favipiravir verildi, kullanayım mı?

Evet, etkili bir antiviral. Bu sıtma ilacı değil, karıştırmayalım; ilk gün 8+8 şeklinde uygulanır. Kalp krizine neden olmaz. Sadece karaciğer enzimlerini ve üreyi bir miktar yükseltir (geçici).

- Vitamin kullanayım mı? 

 Sağlıklı besleniyorsanız gerek yok. Sonbahar- Kış gibi güneşsiz mevsimlerde D vitamini eksikliği olabilir. D vitamini eksikliğinin hastalığı ağırlaştırdığına dair yayın var. Doktorunuza danışarak idame D vitamini alabilirsiniz.

- Covid 19’lu biriyle temasım oldu. Hemen test yaptırayım mı?

 Hayır, ilk günler kuluçka dönemi olduğu için test negatif çıkar. 4. günden sonra yapılabilir. 

- PCR testim negatif çıktı, ama şikayetim var.

 PCR testlerinin doğruluğu 60’larda. Yine de Covid 19 olabilirsiniz.

- Covid’li biriyle temas ettim. Hemen bulaştırıcı olur muyum? 

Hayır, enfekte olsanız da; semptomlar başladıktan 1-2 gün önce ve 6-7 gün sonra bulaştırırsınız. En yoğun bulaştırma, belirtiler başladıktan sonraki 5 gündür.

- Covid oldum, iyileştim ama testim pozitif çıkıyor. Bulaştırır mıyım?

 PCR testi ortalama 17 gün pozitif olabilir. Hatta literatürde 83 güne kadar pozitiftik bildirilmiş. Bu; atılan virüs parçacıklarına bağlıdır. Aktif hasta olduğunuzu göstermez, bulaştırıcı olmazsınız.

- PCR testim pozitif, Covid oldum. Korkayım mı?

  Sakin olun. Verilen ilaçları kullanın. Bol meyve- sebze tüketin. Günde 7-8 bardak su için. Sosyal medya ve olumsuz haberlerden uzak durun. Hastalığı atlatacağınıza inanın. Saat 24:00 gibi uyumuş olun, odanız karanlık olsun.

- Hastalığı atlattım ama şikayetlerimin bir kısmı devam ediyor. 

 Buna uzamış Covid deniyor. 2-3 ay sürebilir. Özellikle halsizlik ve performans kaybı belirgindir. İlk ay ağır spor yapmayın. Kalp problemini düşündürecek şikayetiniz olursa kardiyoloğa görünün.

- Hastalıktan yeni kurtuldum, korkuyorum yeniden olurum diye. 

 Korunun ama çok tedirgin olmayın. 2. Enfeksiyon mümkün ama sayı çok değil. Hastalığı geçirenlerde oluşan bağışıklık yanıtının, 6-8 ay ağır hastalıktan koruyacağı düşünülüyor. Kişisel farklılıklar mümkün.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: COVİD-19'LU, HASTALARIN, MERAK, ETTİKLERİ, SORULAR, VE, CEVAPLARI,
Yorumlar
Haber Yazılımı