Haber Detayı
19 Ocak 2023 - Perşembe 18:29
 
Emeklilerden 'ZAM' eylemi
Siemens Sanayi ve ticaret Anonum Şirketi Emekli ve Yardım Vakfı mağdurları, vakfın gayrimenkullerinin yıllardır satıldığını ve bugün emeklinin parasını ödeyemez hale getirildiğini belirterek eylem yaptı
ASAYİŞ Haberi
Emeklilerden 'ZAM' eylemi

Simko Ticaret ve Sanayi AŞ, Türk Siemens Kablo ve Elektrik Sanayi AŞ ve Siemens AG’nin katkılarıymla 1972 yılında; üyelerine maluliyet ve ölüm tazminatları ödemek, aylık emekli maaşı bağlamak, mesken sahibi olmak isteyen üyelerine kredi desteği sağlamak amacıyla kurulan vakıf  zor günler yaşıyor. Üyelerden kesilen aidatlarla son on yıla kadar vakfın tüm işlevlerini yerine getirdiğini belirten üyeler, son on yılda ise kötü yönetim nedeniyle vakfın bugün emekli maaşı ödeyemez duruma geldiğini ileri sürdü. Vakfın tüm gayrimenkullerini sattığını belirten üyeler yaptıkları eylemle yaşananları protesto etti. Vakıf üyelerinin protesto eyleminde yapılan açıklamada şöyle denildi; “Son on yılda çok kötü yönetilmiş, alınan kararlar  ve uygulamalar vakfı amacından uzaklaştırmıştır. Vakfımızın gelir kaynakları ortadan kaldırılmış  gelir getirici yeni kaynaklar yaratılmamış, aralarında otel ve arazilerin olduğu  10 adet gayrimenkul üyelerden habersizsatılmıştır.

MAAŞLARIMIZ DÜŞÜRÜLDÜ

Emekli maaşlarında çok ciddi oranda düşüşler olmuş, asgari ücrete yüzde 54 zam yapılırken bizlere hiç zam yapılmamıştır. 2015’te 2 bine yakın üyeye payları oranında toplu ödeme yapılmış ve vakıftan ayrılmaları sağlanmıştır. Benzer uygulama şimdi bin 300 üyeye yapılmak istenmektedir.

ENFLASYON ORANINDA ZAM

Grup adına yapılan açıklamada 2023 yılı için maaş artış oranlarının Türkiye’deki enflasyon baz alınarak yeniden düzenlenmesi istendi. Açıklamada, “Geçmiş 10 yıldaki kayıplarımız telafi edilmelidir. Emekli maaşından yüksek oranda yapılan özel sağlık sigortası kesintisi için vakıf desteği sağlanmalıdır” denildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Emeklilerden, 'ZAM', eylemi,
Yorumlar
Haber Yazılımı