Haber Detayı
23 Ocak 2023 - Pazartesi 23:25
 
ERDOĞAN’DAN VERGİ VE CEZA AFFI MÜJDESİ
Kabine toplantısı sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına dair kanun hazırladıklarını söyledi. Erdoğan, Ehliyet ceza affı da getireceklerini belirtti
EKONOMİ Haberi
ERDOĞAN’DAN VERGİ VE CEZA AFFI MÜJDESİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada vatandaşın kamuya olan borçları ile ilgili müjde verdi. "Kamu alacaklarını yeniden yapılandıran bir kanun teklifi hazırlıyoruz" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Vergi dairelerine olan 31 Aralık 2022 tarihinden önceye ait 2 bin lirayı aşmayan borçların cezalarının tahsilinden vazgeçiyoruz. Vergi daireleri, gümrük müdürlükleri, SGK, belediyeler, il özel idareleri gibi kurumlarımızın kamu alacaklarını yeniden yapılandıran bir kanun teklifi hazırlıyoruz. Vatandaşlarımızın ve şirketlerimizin vergi ve prim yükümlülükleri başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarımıza olan borçların cezalarını kaldırıyoruz. Bu borçları belirli oranla güncelleme ve taksitle ödeme imkanı getiriyoruz. Davalı vergi ve prim dosyaları da bu kapsamda olacaktır. Teklifle matrah artırımını ve işletme kayıtlarının düzeltilmesini sağlıyoruz. Yüksek öğretim kredi borçlarının artışına son verdik. Geçmişte endeksle oluşmuş borçları silmiştik. Bu düzenlemeyle endeks dışındaki borcun da yeniden yapılandırarak taksitle ödenmesini mümkün hale getiriyoruz.

CEZA PUANLARINI SİLİNECEK

Trafik ceza puanlarıyla ilgili bir müjdeyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Ülkemizin karayolu altyapısı, bölünmüş yollar, köprüler ve tünellerle hızlı, konforlu güvenli yolculuğa uygun hale getirdik. Ölümlü trafik kazalarında neredeyse yarı yarıya azalma sağladık. Bireysel ve ticari karayolu kullanımındaki artış, kural ihlalleri sebebiyle sürücülerimizin ceza puanında ciddi yükselmelere sebebiyet verdi. Yapacağımız düzenlemeyle sürücülerimizin alkol, uyuşturucu, ölümlü ve yaralanmalı gaza, drift ve aday sürücülük halleri dışındaki ihlallerinden kaynaklanan ceza puanlarını siliyoruz. 2,5 milyon sürücümüzün ceza puanının silinmesi ve 10 bine yakın ehliyetin iade edilecek.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: ERDOĞAN’DAN, VERGİ, VE, CEZA, AFFI, MÜJDESİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı