Haber Detayı
19 Temmuz 2020 - Pazar 15:14 Bu haber 889 kez okundu
 
Ferşat Ayar: Anne Baba rol model olmalı
Eski Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Ferşat Ayar, anne babanın çocuklarına rol model olması gerektiğini söyledi. Ayar, “Yalan, şiddet, ilgisizlik olan evde yetişen çocuk başarılı olamaz” dedi
EĞİTİM Haberi
Ferşat Ayar: Anne Baba rol model olmalı

Eğitim camiasına 40 yıl hizmet veren eski İlçe Milli Eğitim Müdürü Ferşat Ayar, eğitim şuralarının yeniden yapılması gerektiğini söyledi. Saha taraması yapılmadan alınan ve sık değiştirilen kararların eğitiminin gelişmesine katkı vermediğini belirten Ayar youtube kanalında kendisiyle yapılan söyleşide eğitim gündemine dair şunları söyledi: “Ortaokuldayken öğretmen olacağım dedim.  Öğretmen okulunu kazandım. 1977’de mezun oldum. Kendi köyümde göreve başladım. 1 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra idarecilik başladı. Müdür yardımcılığı, okul müdürlükleri Ağrı’da şube müdürlüğü. 89 yılında İstanbul’a geldim Kartal, Pendik, Silivri, Maltepe’de ilçe milli eğitim müdürlüğü yaptım. İki yıl önce emekli oldum.

ÖNCE ANNE BABA ROL MODEL OLACAK

Eğitim bizim için olmazsa olmazımızdır. Ne olursa eğitimle olacak. Burada herkes üzerine düşeni yapmalı. Emekli olursunuz sonra sosyal çevrenizde devam eder. Rol model olayının olmazsa olmazı anne babadır. Önce anne baba rol model olmak zorunda, eğer çocuğunu bir yerlere getirmek yetiştirmek istiyorsa ona ne kazandırmak istiyorsa önce o özellik kendinde olması lazım. Yalan konuşulan bir evde çocuk da yalan konuşur. Şiddet olan evde çocuk da şiddete meyilli olur. Önce anne baba rol model olacak sonra öğretmen çevre, şoförü esnafı hepsi rol model olmak zorundadır.

FIRSAT EŞİTLİĞİ

Fırsat eşitliği değişik başlıklarda ele alınabilir. Genelde çocuklarımıza tanınan haklar güzel. Devletin okulları da özel okullar da güzel. Sonuçta aynı müfredat işleniyor. Son zamanlarda kaynak kitaplar öğrencilere ücretsiz veriliyor. Okullarımızdaki eğitim öğretim seviyesi aynı mı değil mi o idareci arkadaşlarımızın öğretmen arkadaşlarımıza bağlı. Velilerimiz çocuğuna sahip çıkacak.

EĞİTİM SİSTEMİMİZİN DÜNYADAKİ YERİ

Uluslararası platformlarda eğitim sistemimiz ne yazık ki istediğimiz yerde değil. Müsebbibi kimdir herkes kendinde aramalı bunun cevabını. Bugün belli bir yerde değilsek bir sebepte benim. O ülkenin coğrafyasına uygun sistem olmalı ve o doğrultuda çalışılmalı. Her gelen kendi doğrusunu yanlış olduğu halde kabul ettirmeye kalkarsa o zaman da sistem sizi istediğiniz yere getirmez. Sistem bir tane olmalı ve eğitim süreklilik arz eder.  Her altı aydı üç beş senede değişiklik olmamalı. Çünkü eğitim olgusu geri dönüşümü uzun süren bir olgudur.

EĞİTİM AKTİF HALE NASIL GETİRİLİR

Ben biliyorum demiyorum, bilirim de demiyorum ama öğrenmek istiyorum. Ben bu ülkenin değişik yerlerinde görev yapmış bir vatandaşım. 40 yılımı eğitime verdim ama TV ekranlarında açık oturumlarda eğitimle ilgili konulardan ben bir şey anlamıyorum. Ekranlarda konuşulanla alanlardaki uygulamalar birbirini asla tutmuyor. Çözüm bulmak isteniyorsa alanı gezmek ve tanımak lazım ona göre de eğitim modelinin ortaya konulması lazım. Eskiden şura toplantıları yapılırdı. Oraya ülkenin her kesiminden birileri davet edilirdi.  Orada tartışılır ortak noktada buluşulur ve kararlar uygulanırdı. Alan taranır, alandaki ihtiyaca göre çözüm üretilirdi. Şimdi alanda gezmek yok. Biz dünyada istediğimiz yerde değiliz eğitim konusunda.

70’LERDE EĞİTİM DAHA YÖNLENDİRİCİYDİ

Eğitimde yönlendirme çok önemli şey bizde çocukları yetenekleri doğrultusunda okula almamız ve yönlendirmemiz lazım, eskiden böyleydi. İlkokul birinci sınıftan ortaokul son sınıfa kadar takip edilirdi. Sanata mı eğilimli, spora mı vs. gibi her sene öğretmeni kanaatini yazardı. Son sınıfta öğretmenler toplanır bu çocuk meslek lisesine gitsin, sanat okuluna gitsin, akademik yeteneği daha fazla diye yönlendirildi.  70’lerde. Böyle olduğunda anne baba da kendisine verilen bilgiye ikna olurdu. Sınav da yoktu o zamanlar. Yine böyle olmalı.

BEYİN GÖÇÜ

Beklediği ortamı, kaynağı bulamayan bu orta ve kaynakları başka coğrafyada buluruz, kendimizi daha iyi yetiştiririz düşüncesiyle zaman zaman başka ülkelere gidip kendini geliştirmek isteyen gençlerimiz oluyor. Bu konuda beynelmilel düşünmek lazım, bilim nerede olursa olsun gidip alacaksın onu.

GENÇLERİ İLGİ ALANINA GÖRE MEŞGUL ETMEK GEREKİR

Boş insan durgun su gibidir kolay bozulur. Boş insan ininden çıkmış aslan gibidir önüne geleni yırtar dağıtır. Siz insanları ki özellikle çocukları gençleri boş bırakmayacaksınız. Boşluk buldular mı bir şekilde doldurmaya çalışırlar. Siz çocuğa gezme demeyeceksiniz gezecek eğlenecek, müzikle sporla uğrayacak kitap okuyacak. Çocuğu istediği yönde meşgul edeceksiniz. Eğer evde huzur yoksa, şiddet varsa, ilgi yoksa o çocuğu istediğiniz okula gönderin sonuç elde edemezsiniz.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ferşat, Ayar:, Anne, Baba, rol, model, olmalı,
Yorumlar
Haber Yazılımı