Haber Detayı
26 Temmuz 2020 - Pazar 22:32 Bu haber 1063 kez okundu
 
Gözde sarı noktaya dikkat!
SAĞLIK Haberi
Gözde sarı noktaya dikkat!

Maltepe’de üç şubesi bulunan Emre Gün Optik’in Yönetim Kurulu Başkanı Emre Gün, gözde sarı nokta hastalığına dikkat çekti. 1.Bölge İstanbul Optisyen-Gözlükçüler Odası Maltepe Bölge Temsilcisi de olan Emre Gün, genellikle 50 yaş üstünde görülen ve merkez görme bozukluğu olan sarı noktanın retina hastalığı olduğunu söyledi. Emre Gün hastalıkla ilgili şu bilgileri verdi:

Sarı Nokta Hastalığı 50-55 yaşın üzerindeki kişiler, Kalıtımsal risk taşıyanlar, Sigara kullananlarda daha fazla görülür. Diğer risk etkenleri ise hipertansiyon, beslenme şekli, lipid - kolesterol yüksekliği, güneş ışığına uzun süre maruz kalma ve şişmanlıktır.

BELİRTİLERİ: Görme kaybı, Cisimleri, çizgileri eğri veya kırık görme, Göz önünde karartılar, Görme kalitesinde bozulma, Renk görmede bozukluklar

Yaşa bağlı ve kalıtımsal etkenleri ortadan kaldırmak mümkün değildir. Fakat diğer risk etkenleri kontrol edilebilir. Hipertansiyon varsa kontrol altına alınabilir. Sigara içiliyorsa bırakılması gerekir. Güneş için mutlaka filtreli güneş gözlükleri kullanılması gereklidir. Beslenmede ise A vitamini bol gıdalar önerilir.

Hastalığın kuru tip ve yaş tip olmak üzere iki çeşidi bulunur. Görme kaybına yol açması yüzünden yaş tipte erken teşhis daha büyük önem taşır. Kuru tipe oranla daha hızlı ilerleyen hastalık, ani görme kaybı ile birlikte renkli görmenin ve kontrast hassasiyetinin bozulmasına, zamanla retina ve makulada oluşan yeni damarlarda kanama yapması sonucu körlüğe sebep olur.

TEDAVİSİ: Hastalığında tedavinin başarısını etkileyen en önemli unsur; doktor tarafından yapılacak damlalı göz dibi muayenesi ve detaylı incelemeler sonucunda hastaya doğru tedavinin tespitine dayanır. İlerleyen aşamalarda görme kaybına yol açması sebebiyle yaş tipte erken teşhis büyük önem taşır. Kuru tipte anti-oksidan A, C, E vitaminleri, lutein ve çinko gibi koruyucu tedaviler uygulanırken; yaş tipte ise göz içine iğne tedavisi, fotodinamik tedavi uygulanır. Sarı nokta hastalığının bazı evrelerinde (ilerlemiş kuru tip ve tedavi edilmiş yaş tiplerde) halk arasında sarı nokta merceği veya makrovizyon olarak adlandırılan göz içi özel mercek tedavisi uygulanır. Göz içine iğne tedavisi; damla ile uyuşturularak yapılır. Bu uygulama sırasında hasta herhangi bir ağrı hissetmez. Fotodinamik tedavide; önce toplardamardan özel bileşimde bir ilaç verilerek, düşük şiddette bir lazer uygulanır. Göz içi mercek uygulaması; mercek, görüntüyü büyütüp teleskobik etki oluşturarak görüntünün odağını hastalanmış olan sarı noktanın dışında yönlendirir.

KENDİNİZİ TEST EDİN

Sarı Nokta Hastalığında Amsler Grid Testi: Bu test, rutin bir göz muayenesinin karşılığı değildir. Fakat sarı nokta hastalığının erken belirtilerini kendi kendinize uygulayarak tespit etmenizi sağlayacak bir şemadır. Uzmanlar tarafından 40 yaş üzeri herkesin bu testi uygulaması tavsiye edilmektedir.

Amsler Grid Testinin Uygulama Şekli: Okumak için kullandığınız gözlük ya da kontakt lens varsa takınız. Şemayı iyi aydınlatılmış bir odada, yüzünüzden yaklaşık 30 - 40 cm ileride, sabit şekilde tutunuz. Bir gözünüzü elinizle kapatınız ve açık olan gözünüz ile ortadaki noktaya odaklanınız. Şemada yer alan büyük karenin her 4 köşesini de görüp görmediğinize dikkat ediniz. Diğer gözünüzü de aynı şekilde test ediniz. Çizgilerde dalgalanma, kırılma, bulanıklık görüyorsanız ya da köşeleri göremiyorsanız sizde sarı nokta hastalığı belirtileri olabilir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gözde, sarı, noktaya, dikkat!,
Yorumlar
Haber Yazılımı