Haber Detayı
26 Kasım 2020 - Perşembe 16:30 Bu haber 384 kez okundu
 
HEDEF: KADINA YÖNELİK ŞİDDETİ ÖNLEMEK
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü nedeniyle Maltepe'de düzenlenen toplantıda, konula ilgili çıkartılan yasa ve uygulamalar ele alındı, Maltepe'de kadına yönelik şiddetin genel durumu görüşüldü
MALTEPE Haberi
HEDEF: KADINA YÖNELİK ŞİDDETİ ÖNLEMEK

Maltepe’de “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü” kapsamında  gerçekleştirilen Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon, İzleme ve Değerlendirme Toplantısına Kaymakam Meftun Dallı Başkanlık etti. İlgili kurum temsilcilerinin de katıldığı toplantıda, KADES uygulamasının tanıtımı ve farkındalığının arttırılmasına yönelik bilgilendirme yapıldı. Maltepe’de kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında yapılan çalışmaların ele alındığı toplantıda kanun kapsamındaki alınan tedbirlerin daha iyiye götürülmesi için neler yapılabileceği de tartışıldı. Kaymakam Dallı, toplantı sonrası Maltepe meydanında "25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü" Bilgilendirme ve Tanıtım Standında ziyaret ederek vatandaşlarımıza broşür dağıttı.

KADES UYGULAMASI:

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Dairesi Başkanlığınca hayata geçirilen KADES uygulaması kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda tek tuşla kolluk kuvvetlerine ulaşabilme imkanı sağlıyor. Akıllı telefon kullanıcısı bir kadının, Google Play Store ve Apple Store uygulamasından indireceği "Kadın Destek Uygulamasını (KADES)", T.C. Kimlik Numarasını girerek ve sonrasından EGM serverlarından gelen aktivasyon kodu ile aktif hale getirebileceği uygulama ile aile içi ve kadına yönelik şiddet mağduru kadınların acil durumlarda cihaz konum bilgisini açarak bir tuşla 155 Polis İmdat Acil Çağrı Merkezine ulaşarak, yardım çağrısının yapıldığı olay yerine en yakın ekip veya devriyenin sevk edilerek olaya müdahalesi sağlanıyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: HEDEF:, KADINA, YÖNELİK, ŞİDDETİ, ÖNLEMEK,
Yorumlar
Haber Yazılımı