Haber Detayı
08 Ağustos 2021 - Pazar 17:10 Bu haber 357 kez okundu
 
'İstanbul sözleşmesine yeniden dönün' çağrısı
Maltepe’de düzenlenen “Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetin Önlenmesi” seminerinde kadın cinayetlerine tepki gösterilerek, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının iptal edilmesi istendi
YAŞAM Haberi
'İstanbul sözleşmesine yeniden dönün' çağrısı

Maltepe Belediyesinin ev sahipliğinde gerçekleştirilen ‘Kadına yönelik Aile İçi Şiddetin Önlenmesi’ panelinde TSKM’de yapıldı. Seminerde konuşan Avukat Elif Nur Aydın, İstanbul Sözleşmesi’nin, insan hakları ihlali olan kadın ve kız çocuklarına yönelik şiddet ve ev içi şiddetin önlenmesi ve sonlandırılmasını ele alan, bağlayıcı yasal düzenlemeleri belirleyen ilk ve en kapsamlı uluslararası sözleşme olduğunu söyledi.  Aydın, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılma kararını yeniden değerlendirerek sözleşmeye yeniden dönmesi gerektiğini söyledi.

ÇARESİZLİK VE UMUTSUZLUK HİSSİ

Psikolog Emine Satılmış, şiddete maruz kalmanın başlangıçta şok ya da hissizlik şeklinde tepkilere yol açtığını, şiddetin uzun süreli olduğu durumlarda ise güven duygusunda sarsılmalara, çaresizlik ve umutsuzluk hislerine, kontrolün kaybedildiği duygusuna, kendini suçlamaya ve özsaygıda düşüşe neden olduğunu ifade etti. Daha fazla şiddete maruz kalma korkusu gibi olguların kadınları yasal makamlara şikâyette bulunmaktan alıkoyduğunu ifade eden Satılmış, kadınların çoğunlukla ilişkilerini birçok kez şiddete maruz kaldıktan sonra bitirdiğini paylaştı. Uzman klinik psikolog Tuğçe Duman, erkeğin kadına şiddet uygulamasındaki en temel etmenlerden birinin özellikle kendi ailesinde de şiddet içeren bir ortama maruz kalması olduğunu vurguladı. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 'İstanbul, sözleşmesine, yeniden, dönün', çağrısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı