Haber Detayı
02 Temmuz 2021 - Cuma 16:36 Bu haber 518 kez okundu
 
İstanbul’u Koşuyorum
İBB iştiraki Spor İstanbul, pandemi tedbirleri nedeniyle ertelenen İstanbul’u Koşuyorum Kadınlar Günü Etabı’nı 3 Temmuz Cumartesi günü saat 09.00’da gerçekleştirecek
İSTANBUL Haberi
İstanbul’u Koşuyorum

Yol yarışları katılımcı sayılarını arttırabilmek amacıyla Spor İstanbul tarafından düzenlenen İstanbul’u Koşuyorum yarışları, kısıtlamaların kalkmasının ardından Kadınlar Günü Etabı gerçekleştirilecek. 3 Temmuz Cumartesi günü saat 09.00’da start alacak koşu; birlikte hareket etme duygusunu güçlendiren, ayrımcılığı reddeden spor bu kez cinsiyet eşitsizliğine dikkat çekmek isteyenleri bir araya getirecek. İstanbul’u Koşuyorum Kadınlar Günü Etabı, spor yapan kadın sayısını artırmak, kadınları daha görünür kılmak amacıyla çok anlamlı bir parkurda koşulacak.

Kadıköy’de Tarih Edebiyat Kütüphanesi’nden başlayan 10 km’lik parkur kadınların toplumsal hayatı dönüştürdükleri 8 farklı durağı kapsayacak. Fiziki koşuya, 500 sporcu katılacak

SANAL KOŞU

İstanbul’u Koşuyorum Kadınlar Günü Etabı’nın sanal koşu etkinliği 1-2-3 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilecek. Sweaters uygulamasını telefonuna indiren sporcular diledikleri yerde, kendi belirledikleri parkurda 5K ve 10K koşarak İstanbul’u Koşuyorum Kadınlar Günü Etabı’nın heyecanına ortak olacak.

KİT DAĞITIMI

Yarış kiti dağıtımları; 1 Temmuz Perşembe günü saat 10.00 - 17.00 saatleri arasında Spor İstanbul Genel Müdürlüğü’nde, 2 Temmuz Cuma günü saat 10.00 - 19.00 saatleri arasında Kadıköy Haldun Taner Sahnesi önünde yapılacak.

YARIŞ PARKURU

- Tarih Edebiyat Sanat Kütüphanesi: İstanbul’u Koşuyorum Kadınlar Günü Etabı bu sene Tarih Sanat Edebiyat Kütüphanesi’nden start alacak. Koşucular tarihi güzergahta koşmak için bu noktada bir araya gelecek.

- Baylan Pastanesi: Bir dönem İstanbullu edebiyatçıların işlek mekanı olan pastanenin müdavimleri arasında “Baylancılar Akımı” olarak da bilinen Leyla Erbil, Tomris Uyar ve Sevim Burak gibi kadın yazarlar yer alıyordu.

- Apollon Tiyatrosu: 1920’de “Yamalar” adlı oyununda oynayan Elize Binemeciyan’ın yerine sahneye çıkan Afife Jale, tüm engellemelere rağmen çeşitli oyunlarda yer almaya devam etti. Olaylar sonunda Müslüman Türk kadınlarının sahneye çıkması yasaklansa da Afife Jale bir cesaret simgesi haline geldi.

- Mor Mekan: Kadına yönelik artan şiddet olayları karşısında, Kadın Savunma Ağı tarafından başlatılan Mor Mekan, dayanışmanın, birlikte öğrenmenin ve eril şiddetle baş etmenin yollarını, eğlenceli faaliyetlerden de geri kalmadan arayan kadınların uğrak yeri konumunda.

- Caferağa Muhtarlığı: Kadıköy ilçesindeki 21 mahallenin 12’si kadın muhtarlar tarafından yönetiliyor. Zeynep Ayman ise Caferağa Mahallesi’nin muhtarlığına üçüncü kez seçilme başarısı gösterdi.

- Yoğurtçu Parkı Kadın Forumu: Kadınların ilk kitlesel yürüyüşü “Dayağa Hayır” söylemi ile 17 Mayıs 1987’de Yoğurtçu Parkı’nda gerçekleştirildi. Kadınlar, 2013 yılından beri her çarşamba forumda buluşarak kadınlara ve gündeme dair meseleleri değerlendiriyor.

- Kalamış Atatürk Parkı: 2012’de Erzurum’da geçirdiği kaza sonucu ölümüyle tüm Türkiye’yi üzen milli kayakçı Aslı Nemutlu’nun heykeli bu parkta yer alıyor. Heykel, kadın sporcuların spor dünyasına yaptığı katkılara dair bir hafıza oluşturma görevi üstleniyor.

- Kadıköy-Karaköy Vapuru: “Bedenimiz Bizimdir; Cinsel Tacize Hayır” söylemi ile kamusal alanda tacize karşı 1989 yılında mor iğne satışı başladı. Kadıköy-Karaköy vapuru bu kampanyanın başladığı noktaydı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İstanbul’u, Koşuyorum,
Yorumlar
Haber Yazılımı