Haber Detayı
05 Ocak 2021 - Salı 22:08 Bu haber 408 kez okundu
 
İşte yeni trafik cezaları
Yeni yılla birlikte trafik cezaları zamlandı. Buna göre en düşük trafik cezası 113 lira en yüksek trafik cezası ise 35 bin 699 lira oldu
ASAYİŞ Haberi
İşte yeni trafik cezaları

Emniyet Genel Müdürlüğü, karayollarında uygulanacak trafik cezalarını belirledi. Buna göre araçta fazla yolcu almanın cezası 113 lira oldu. Yetkisi olmadığı halde aracında çakar sistemlerini kullananlara 1339 lira, araç tescil belgesini araçta bulundurmayanlar ile tescil plakasını monte edilmesi gereken yerin dışında bir yere takanlara 122 lira para cezası kesilecek. Park ve duraklama yasaklarına, dönüş ve geçme kurallarına, kavşaklarda geçiş hakkına, indirme ve bindirme kurallarına uymayanlar, emniyet kemeri, kask ve koruma gözlüğü kullanmayanlar, trafik kurallarına uymayan yayalar ile araçlardan çöp atanlar ve araçlarda yüksek seste müzik açanlar 144 lirayla cezalandırılacak. Engelli parkına araç park edenlere de 288 lira ceza kesilecek. Araç yükleme kurallarına uymayanın cezası 300 - 7 bin 369 lira arası olacak.

KIRMIZI IŞIK İHLALİ 314 TL

Kırmızı ışık ve şerit ihlali, yüzde 30'a kadar hız sınırını aşma, araç sürerken cep telefonu kullanma ve araç muayenesi yaptırmamanın cezası ise 314 lira oldu. Yetkisiz taşımacılık yapan araçlardan taşımacılık hizmeti alanlara 446 lira ceza kesilecek. Geçerlilik süresi dolan sürücü belgesi ya da yabancı sürücü belgesiyle şartlara aykırı araç kullananlar 543 lira ceza kesilecek. Araçlarına nitelik veya ölçülere aykırı plaka takan, öngörülen sayıda tescil plakası takmayan, farklı okunması veya okunmamasını sağlayacak şekilde tescil plakasında değişiklik yapanlar 551 TL ödemek zorunda kalacak. Tehlikeli veya zararlı maddeleri, ağırlık ve boyutları bakımından taşınması özel izne bağlı eşyayı izin almadan taşıyan ve taşıttıranlara 607 lira ceza uygulanacak. Hız sınırlarını yüzde 30'dan yüzde 50'ye kadar aşan, takograf ve taksimetre kullanmayan, yaya veya okul geçitleri ile kavşak giriş ve çıkışlarına yaklaşırken yavaşlamayan ve buralardan geçmek üzere olan yayalara öncelik vermeyenler 652 lirayla cezalandırılacak. Kış lastiği kullanma zorunluluğu bulunan yolcu ve eşya taşımacılığı yapan araçlarda bu kurala uymamanın cezası 835 lira olacak.

ALKOLLÜ ARAÇ CEZASI 1339 TL

Alkollü olarak araç kullandığı ilk kez tespit edilen, trafiği aksatacak veya tehlikeye sokacak şekilde art arda birden fazla şerit değiştiren, ters istikamette araç süren, emniyet şeridi ihlali yapan ve hız sınırlarını yüzde 50'den fazla aşan sürücüler 1339 lirayla cezalandırılacak.

KORSAN YOLCU TAŞIMA CEZASI 6 BİN 700 TL

Korsan yolcu taşımacılığı yapanlara 1339 liradan 6 bin 700 liraya kadar ceza verilecek. Alkollü şekilde araç kullandığı ikinci kez belirlenenler 1679 lira, tescilli aracı plakasız kullanan sürücüler ise 2 bin 270 lira ceza ödemek zorunda kalacak. Sürücü belgesiz motorlu araç kullananlar 2 bin 698 lira ceza ödeyecek. Uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin kullanılıp kullanılmadığını ya da alkolün kandaki miktarını tespit amacıyla kolluk kuvvetlerince teknik cihazlar kullanılmasını kabul etmeyenlere 3 bin 836 lira ceza kesilecek.

Radarların yerini belirleyen veya sürücüyü ikaz eden cihazları imal veya ithal edenler 4 bin 67 liradan 6 bin 784 liraya kadar ceza ödemek zorunda kalacak. Bu cihazları araçlarında bulunduranlara ise 2 bin 698 ila 4 bin 67 lira arasında ceza uygulanacak.

Sahte ya da başka bir araca ait plakayı takan veya kullananlar, 6 bin 687 lira cezayı ödemek zorunda olacak. Drift/spin atarak trafiği tehlikeye düşürenlere 6 bin 700 lira ceza kesilecek. Uyuşturucu veya uyarıcı madde alarak araç kullanan kişiler 6 bin 909 lirayla cezalandırılacak.

SİGORTA ŞİRKETLERİNE CEZA

Yükümlülüklerini yerine getirmeyen sigorta şirketlerine 10 bin 195 lira ceza verilecek. Yetkisiz olarak tescil plakası basan veya dağıtanlar, 13 bin 374 lirayla cezalandırılacak. Araç tesciline yetkili bayilerin belirlenen usul ve esaslara aykırı hareket etmesinin bedeli 22 bin 823 lira olacak. Cezalarını 15 gün içinde ödeyenlere yüzde 25 indirim uygulanacak.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İşte, yeni, trafik, cezaları,
Yorumlar
Haber Yazılımı