Haber Detayı
06 Ağustos 2021 - Cuma 14:58 Bu haber 916 kez okundu
 
İstifanın ardında bu gerçek mi var?
İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, MEB Personel Genel Müdürlüğüne atandı. Yazıcı’nın yerine ise bir dönem adı yolsuzluklara karışan İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi getirildi
EĞİTİM Haberi
İstifanın ardında bu gerçek mi var?

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü değişti. Levent Yazıcı MEB Personel Genel Müdürlüğüne atanırken, yerine İstanbul’da daha önce değişik ilçelerde İlçe Milli Eğitim Müdürü olarak görev yapan ve son olarak İzmir İl Milli Eğitim Müdürü olan Ömer Yahşi getirildi. Eğitim Bir sen Genel Başkanı Ali Yalçın’a yakınlığı ile bilinen ve bir dönem adı yolsuzluklara karışan Ömer Yahşi’nin İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğüne atanması ite eğitim camiasında şok yarattı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un görevden almak istediği ancak nedeni bilinmeyen bir şekilde alamadığı Yahşi’nin İstanbul’a İl Milli Eğitim Müdürü olarak atanması ise tartışmaları da beraberinde getirdi.

400 BİN LİRA İLE TATİL İDDİASI

Ömer Yahşi hakkında bir GSM operatöründen proje adı altında 400 bin TL aldığı ve bu parayla tatil yaptığı iddia edilmişti. Bu iddianın gündeme taşınmasının ardından Bakanlık müfettişleri yaptıkları soruşturma sonrasında Yahşi’yi suçlu bulun MEB müfettişleri, “Yahşi hakkında kademe ilerlemesinin durdurulması, idari yönden yöneticilik görevinin üzerinden alınması, adli yönden suç duyurusunda bulunulması, mali yönden de zararın tazmin edilmesi” yönünde rapor hazırladı. Müfettişlerin bu raporu sonrası Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Yahşi’yi görevden almak istedi ancak Yahşi’ye sadece kınama cezası verildi. Yahşi hakkındaki iddialar TBMM’ye taşınmış Milletvekili İsmail Koncuk Meclis kürsüsünden, Milli Eğitim Bakanına çağrı yaparak; “Bu il müdürü MEB’e yakışmıyor ve görevden alınması gerekir” demişti. Yaşanan bu iddialar sonrası öğrenci veli dernekleri de Yahşi’nin görevden alınmasına yönelik açıklamalar yapmıştı.

Kulislerde Yahşi’nin görevden alınma yerine İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğüne atanması sonrası Bakan Selçuk’un istifa kararı aldığı ileri sürüldü. Öte Yandan Ömer Yahşi’nin İstanbul’da göreve başlar başlamaz 12 ilçe milli eğitim müdürünü değiştireceği de iddia edildi.

Kaynak: Ajans Kamu

Kaynak: Editör:
Etiketler: İstifanın, ardında, bu, gerçek, mi, var?,
Yorumlar
Haber Yazılımı