Haber Detayı
23 Ocak 2023 - Pazartesi 23:14
 
KIZILAY İSTANBUL BAŞKANI EKŞİ: SORUMLULUĞUMUZ AĞIR
Türk Kızılay İstanbul İl Başkanı Ekşi; sürekli sahadayız, kan bağışı, ihtiyacı olanlara ulaşma anlamında Kızılay 7 gün 24 saat görev yaptı. 2023’te de çalışmalarımız hız kesmeden devam edecek.
YAŞAM Haberi
KIZILAY İSTANBUL BAŞKANI EKŞİ: SORUMLULUĞUMUZ AĞIR

Türk Kızılay İstanbul İl Başkanı Kadem Ekşi,  2022 değerlendirme toplantısında konuştu. Kızılay’ın geçtiğimiz yıl İstanbul’da yaptığı çalışmaları anlatan Ekşi şöyle konuştu; “Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi tarafından açıklanan verilere göre 339 milyon kişi, yaşamlarını insani yardıma muhtaç olarak sürdürüyor. Bu sayı, ABD’nin toplam nüfusundan fazla. Bu veri bize aynı zamanda şunu gösteriyor; yeryüzündeki her 23 kişiden biri acil yardımlar sayesinde hayatta kalabiliyor. 69 ülkede açlık sınırının altında yaşayan 230 milyondan fazla insan var.  İç karışıklıklar, savaşlar, salgınlar, iklim krizleri gibi nedenlerle yerinden edilen insanların sayısı, 103 milyonu geçmiş durumda ve rekor seviyede. Dünyadaki insani yardım kuruluşları, bu duruma çare, bu insanlara umut olmak adına çalışıyorlar. Fakat ne yazık ki bu çalışmalar yeterli değil. İnsani yardıma muhtaç 339 milyon insana umut olabilmek için hepimizin daha fazla gayret sarf etmesi gerekiyor.

DÜNYAYA YARDIM ELİ UZATIYORUZ

Türk Kızılay, insani yardımın dünyadaki en önemli aktörlerinden biri olarak yurdumuzda ve diğer ülkelerde, hilaliyle mazlumlara umut olmaya devam ediyor.  Kızılay; Dünyada en çok ülke ve ihtiyaç sahibine yardım ulaştıran, Sosyo-ekonomik güçlendirme faaliyetleri ile en fazla insana destek sağlayan ve Finansal sürdürülebilirlik bakımından dünyadaki en büyük ulusal dernek.

SORUMLULUĞUMUZ AĞIR

Türk Kızılay’ın İstanbul teşkilatları olarak bizler de ülkemizin en kalabalık ve en yoğun ili olan İstanbul’da cemiyetimizi temsil etmek ve toplumsal direnci arttırmak için koşar adımlarla yürüyoruz. İnanıyoruz ki yurdumuzun birbirinden kıymetli 80 şehri bir treninin vagonları ise İstanbul lokomotifidir.  Zira, İstanbul her yönüyle Türkiye’nin bir minyatürü ve vitrinidir. İstanbul’da ortaya çıkacak bir hareket, kelebek etkisiyle tüm yurda yayılır. Bu bağlamda biliyoruz ki sorumluluğumuz fazla, yükümüz ağır.  Daima özveriyle çalışmak ve hilali yüceltmek için çaba göstermek boynumuzun borcudur.  Misyonumuz; İyiliğin gücüyle insanın ve toplumun onurunu korumak, dirençliliğini arttırmak ve insan ıstırabını dindirmek için çalışmak. Vizyonumuz ise; Herkes için esenlik ve güvenli yaşamı sağlamak. Temel hedefimiz: Afetlerden, açlık ve yoksulluğa; eğitime erişimden, sosyal adalete her alanda zarar görebilirliği azaltıp, toplumsal direnci arttırmaktır. Her zaman her koşulda insanı yalnızca insan olduğu için değerli gören Kızılay, 155 yıldır ayrım gözetmeden, ihtiyaç duyan herkese yardım elini açmıştır. Türk Kızılay olarak bütün eylemlerimizi, 7 temel ilkemiz çerçevesinde gerçekleştiririz.  Cemiyetimizin kutlu davası, yeryüzünde ıstırap çeken tek bir birey kalmayıncaya dek devam edecektir.

SOSYAL YARDIMLARI SÜRDÜRDÜK

Sosyal yardım programlarımız kapsamında; 416.060 kişiye gıda yardımı, 617.754 kişiye nakdi yardım, 3.016.540 kişiye giyim yardımı,  6 Aşevimizle yılın 365 gününde 1.041.133 kişiye yemek ulaştırdık. Mobil aşevlerimiz ve mobil ikram araçlarımızla 293.687 Kişiye ulaştık. 514 etkinlikle ikramlarımızı ulaştırdık. 2022 yılında 30 mobil ikram aracı ekleyerek İstanbul’daki mobil aşevi- mobil ikram aracı sayımızı 39’a çıkardık.  Mobil mutfaklarımız; afetlerde, etkinliklerde ve ihtiyaç halinde diğer durumlarda sahada vatandaşlarımıza hizmet vermeye devam ediyor.

HEP SAHADAYDIK

2022 yılında şehrimizde 10 defa afet ve acil durum müdahalesinde bulunup afet yardımlarımızla 71.800 insanımıza ulaştık. Yangınlarda, aşırı kar yağışlarında, depremlerde, sel baskını ve taşkınlarda, terör kaynaklı toplumsal olaylarda sahadaydık.  İstanbul İl Merkezi Başkanlığı olarak İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile işbirliği protokolü imzalayıp ‘Okullarda Yapısal Olmayan Sismik Risklerin Azaltılması’ projesini başlattık. Bağışçılarımızın desteği ile bu yıl 18 okulumuzda güçlendirme çalışmalarını tamamladık.  2023 yılında projemizi daha fazla okulumuzda uygulayacak, daha fazla öğrencimizin olası bir afette zarar görebilirliğini azaltacağız. Yıl boyu eğitimlerimizi sürdürdük.

THY İLE İŞBİRLİĞİ

2022 yılının aralık ayında Türk Hava Yolları ile bir iş birliği protokolü imzaladık. Bu protokol ile Toplum Temelli İlk yardım Bilgilendirme Eğitimlerimizi başlatıyoruz. Yaygın biçimde yürüteceğimiz ilk yardım bilgilendirme eğitimlerimizle 2023 yılında şehrimizin 39 ilçesinde, 4.000 kişiye ulaşmayı hedefliyoruz.

KAN ACİL DEĞİL İHTİYAÇTIR

2022 yılında, şehrimizdeki 2 bölge kan merkezimizin bünyesinde 471.871 ünite kan bağışı aldık.  Esenler, Sultanbeyli ve Çekmeköy Sabit Kan Alma Birimlerini kurduk. 2023 yılında şehrimizin 39 ilçesinde sabit kan alma birimlerinin kurulumunu tamamlamayı hedefliyoruz.  Finansal sürdürülebilirliği sağlamak amacıyla aldığımız bağışların hesabını her zaman savunduğumuz şeffaflık anlayışıyla kıymetli hemşerilerimize aktarıyoruz..2022 yılında; 58.939.868 TL nakdi,  360.460.970 TL ayni,  5.275.000 TL gayrimenkul olmak üzere  424.675.838 TL bağış topladık.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: KIZILAY, İSTANBUL, BAŞKANI, EKŞİ:, SORUMLULUĞUMUZ, AĞIR,
Yorumlar
Haber Yazılımı