Haber Detayı
28 Eylül 2021 - Salı 15:27 Bu haber 347 kez okundu
 
Kalbinize gözünüz gibi bakın
Kalp ve damar hastalıklarında önlenebilir risk faktörlerine dikkat çeken Dr. Turgay Özay, “Kalbinize gözünüz gibi bakın” dedi
SAĞLIK Haberi
Kalbinize gözünüz gibi bakın

Her yıl milyonlarca kişinin ölümüne neden olan kalp ve damar hastalıklarının sebeplerini hatırlatma ve kalp krizi, inme gibi durumların önüne geçmede farkındalık yaratmak için 2000 yılında ilan edilen Dünya Kalp Günü’nde çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Bu yıl, ‘Kalbinizle Bağlanın’ sloganı ile gerçekleştirilen Dünya Kalp Günü nedeniyle bir açıklama yapan Maltepe Belediyesi Küçükyalı Tıp Merkezi Dahiliye Doktoru Turgay Özel, önlenebilir risk faktörlerine dikkat çekti. “Hastalarımıza buradan, kalplerine gözleri gibi bakmalarını öneriyoruz ve risk faktörleri varsa da, mutlaka düzenli olarak doktor takibinde olmalarını öneriyoruz” diyen Özay şu uyarılarda bulundu: “Çocuk yaştan itibaren hatalı beslenme, hareketsizlik, şişmanlık gibi sebeplerle başlayan damar sertliği oluşumunun yaşla birlikte ilerlemesine neden olur. Erkeklerde 45, kadınlarda 55 yaşından itibaren risk artmaya başlar.”

DEĞİŞTİRİLEBİLİR FAKTÖRLER

Değiştirilebilir ve tedavi edilebilir risk faktörlerine değinen Dr. Özay, “Bunların en başında kolesterol geliyor. Total kolesterolün 200’ün üzerinde olması, önemli bir risk faktörüdür, 240’ın üzerinde olması da mutlak tedavi gerektiren bir değerdir. Ayrıca HDL dediğimiz iyi kolesterolün de 40’ın altında olması da bir risk faktörüdür. 60 ve üzeri olması ise risk faktörlerinden birisini eliminize etmemize, yok saymamıza sebep olabilir. İkinci sebep tansiyon. Kan basıncının 140 ve 90 üzeri olması veya tansiyon tedavisi almak da bir risk faktörüdür. Diyabet hastalığına sahip olmak da daha önce geçirdiğimiz bir koroner hastalığa sahip olmakla eşdeğer bir faktördür. Sigara içiyor olmak bir risk faktörüdür. Şişmanlık, hareketsiz yaşam, stres birer risk faktörleridir. Bu risk faktörlerinin bir arada olması, birleşik ve katlanır bir etki yaparak koroner arter hastalığı, beyin damarlarında darlık ve bacak damarlarında darlık olarak özetleyebileceğimiz kalp damar hastalıklarının oluşmasına neden olmaktadır.”

EN SIK YAPILAN HATALAR

“Hastalar, ‘Kolesterolünüz yüksek’ dediğimiz zaman ‘O zaten uzun zamandır yüksek’ diyerek önemsememe eğilimi gösteriyor. Halbuki nasıl, uzun zamandır sigara içmek zarar verici bir durum ise yüksek kolesterole uzun zaman maruz kalmak damar yapımız için oldukça zararlı bir şeydir. Bir tansiyon hastası yıllarca bir tansiyon ilacı alıp sorduğumuzda, yıllarca aynı ilacı kullanıp kendisini iyi hissettiği için tansiyonu ölçmediğini söylemektedir. Bir kişi kendisini iyi hissetsin veya etmesin eğer tansiyonu 140 ve 90’ın üzerinde ise bu tansiyon mutlaka kalp damar sistemine ve böbreklere zarar vermektedir. Diyabet hastalarımız, bir tedavi aldıktan sonra şekerlerini düzenli takip etmemektedirler. Genelde kendilerini iyi hissettikleri zaman “Benim vücudum 200-300 şekere alışık” diyebiliyorlar. Bu yüksek şeker oranı, bir süre sonra, zaman içerisinde organlara zarar verir ve bunu hasta, ancak organlarda ani bir kriz durumunda öğrenir. Dolayısıyla bunlar önlenebilir ve takip edilmesi gereken hastalıklardır. Bir başka risk faktörü ise sigaradır. Sigara, bu saydığımız risk faktörlerini 2-3 kat daha zararlı hale getirmektedir. Efor testi normal çıkan hasta, ‘benim kalbim iyi’ diyerek, bu risk faktörleriyle yaşamaya devam eder. Örneğin bir hastanın koroner damarı yüzde 50 tıkalıysa bu damar tıkanıklığı efor testinde herhangi bir belirti vermez. Fakat, eğer şekeri, tansiyonu, sigarası varsa, kolesterolü çok yüksekse, oradaki damar tıkanırsa plak kopar, ani bir pıhtı atması olabilir. Bir kalp krizi olabilir ve kalbinin iyi olduğunu düşünen kişi kalp krizi geçirebilir. Dolayısıyla önemli olan risk faktörlerini kontrol altında tutmak. Risk faktörlerini kontrol altında tutar, hekim takibinde olursak ve tedavi gereken durumlarda tedavimizi aksatmazsak, oradaki o plak yüzde 50’de kalır ve kopma riski de oldukça düşer” diye konuştu.

GENÇ YAŞTA KALP KRİZİ SEBEPLERİ

Gençlerde kalp krizlerinin artmasının önemli sebeplerinden birinin teknolojinin getirdiği hareketsiz yaşam olduğunu kaydeden Özay, “Sağlıksız beslenme, fast-food, alkol ve sigara tüketimi genç yaşta kalp krizi riskini artırıyor. Pıhtı atması insanların kafasında sanki rastgele bir yerden pıhtı kopmuş da gelmiş orayı tıkamış gibi zannediliyor. Böyle pıhtıya yol açan bir takım romatizmal ve hematolojik kan hastalıkları olabilir fakat bunlar çok sık değildir. Asıl olarak koroner damarlarda ateroskleroz dediğimiz bozulma oluyor, oradaki plakta bir kopma oluyor ve o kopmanın neticesinde o bölge pıhtı ile kapatılıyor. Dolayısıyla bu, aslında önlenebilir bir durumdur. Önlenmesinin temel yolu da daha önce saydığımız risk faktörlerinin mutlaka kontrol altına alınmasıdır” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kalbinize, gözünüz, gibi, bakın,
Yorumlar
Haber Yazılımı