Haber Detayı
18 Ocak 2021 - Pazartesi 20:31 Bu haber 648 kez okundu
 
MALTEPE BELEDİYESİ: YALAN YANLIŞ HABER YAPILDI
Maltepe Belediyesi, Danıştay 6. Daire Başkanlığına gerçekleştirdikleri başvurunun amacından uzaklaştırılarak kamuoyunun yanlış bilgilendirildiğini ileri sürdü. Belediyeden yapılan açıklamada; “Kurumumuz halkın tarafındadır” denildi
BELEDİYE Haberi
MALTEPE BELEDİYESİ: YALAN YANLIŞ HABER YAPILDI

Maltepe Belediyesi bazı basın yayın organlarında çıkan Sahilada projesi ile ilgili açıklama yaptı. Gazetelerde yer alan; Danıştay, Maltepe’ye “çift hançer” projesi olarak nitelendirilen “Sahilada” projesine verilen ruhsatın iptali istemiyle açılan davayı reddeden yerel mahkemenin kararını bozdu. Torunlar şirketi ve Maltepe Belediyesi karara itiraz etti” haberi üzerine Belediyeden şu açıklama yapıldı:

 

 “Habere konu olan, Maltepe ilçesi, 25/2 pafta, 251 ada, 426 parsel nolu taşınmaza ilişkin imar planları 2012 yılında gerek Belediyemiz gerekse Büyükşehir Belediye Meclislerinde görüşülerek onaylanmıştır. 2015 yılında “Sahil Ada - Maltepe Konut Projesi” adı ile projelendirilmiş ve 2012 yılında onaylanan imar planları gereği Belediyemize yapı ruhsat başvurusu yapılmıştır. 2014 – 2019 yılları arasında görev alan Belediye Meclis Üyemiz, imar planı ve yapı ruhsatı iptaline dair başvuru yapmıştı. Fakat İstanbul 11. İdare Mahkemesi, 2012 tarihli hazırlanan bu planlar esnasında Belediye Meclis Üyesi olmaması göz önünde bulundurularak dava ehliyeti bulunmadığı sonucuna varmış ve plan davasının ehliyet yönünden reddine karar vermişti. Yerel mahkemenin vermiş olduğu ‘red’ kararı Belediye Eski Meclis Üyemiz tarafından temyiz sürecine taşınmış ve temyiz kararı 28 Aralık 2020 tarihi itibariyle Belediyemize tebliğ edilerek, yerel mahkemenin yeniden yargılama yapmasına hükmetmiştir. Bu süreç zarfında, bazı medya organlarında yer alan haberlerin aksine yapı ruhsatından imzası ve sorumluluğu alan şantiye şefinin istifası nedeniyle yapı ruhsatı doğal olarak iptal edilmiştir.

 

Bu nedenle, Belediye Hukuk İşleri Müdürlüğümüz herhangi bir kamu zararı oluşturabilecek iş ve işlemlerin hayata geçmemesi adına; 2012 yılında onaylanan imar planına dair son kez Danıştay 6. Daire Başkanlığı’nın görüşü sorulmak üzere karar düzeltme talebinde bulunmuştur. Süreçler göz önünde bulundurulduğunda, kurumumuzun Maltepe Halkı dışında herhangi bir tarafı olmadığı aşikardır.”  

Kaynak: Editör:
Etiketler: MALTEPE, BELEDİYESİ:, YALAN, YANLIŞ, HABER, YAPILDI, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı