Haber Detayı
28 Şubat 2021 - Pazar 16:52 Bu haber 1046 kez okundu
 
Maltepe Belediyesinde anlaşma sağlandı
Maltepe Belediyesi ile DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası arasında yapılan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlandı
BELEDİYE Haberi
Maltepe Belediyesinde anlaşma sağlandı

Maltepe’de temizlik işçilerinin grev nedeniyle toplamadığı çöplerin oluşturduğu çirkin görüntü ortadan kalkacak.  Maltepe Belediyesi ile Genel İŞ sendikası arasında sürdürülen görüşmelerde anlaşma sağlanamaması üzerine grev kararı alınmıştı. Belediyenin verdiği 4187 TL net ücreti beğenmeyen sendika ve işçiler greve giderek çöpleri toplamamıştı. İşçiler, çöplerin toplanması için İBB’den gelen ekiplerle ve Belediye Başkan yardımcılarıyla da sözlü tartışma yaşamışlardı.  Sendika ile Belediye arasında grev sonrası da devam eden görüşmelerde anlaşma sağlandı. Maltepe’de grevin sona erdiğini Belediye Başkanı Ali Kılıç duyurdu. Kılıç, “Genel İş Sendikası ile sürdürdüğümüz Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri anlaşma ile sonuçlanmıştır. Bu süreçte sağduyu ve anlayışını esirgemeyen Maltepe halkına teşekkür ediyoruz” dedi.

Grevi sona erdiren anlaşmaya göre Maltepe Belediyesinde sendikaya üye işçiler 4700 lira maaş alacak. İşçilere bayramlarda ise 200 TL ikramiye verilecek. Öte yandan sendikanın anlaşmaya imza atmasına rağmen bazı işçilerin bu ücreti de beğenmediği ve grevi sonlandırmamak çaba gösterdikleri iddia edildi.

Maltepe Belediyesinde temizlik işçilerinin ücretlerini beğenmeyerek greve gitmesi ise birçok vatandaşın tepkisine neden oldu. Farklı meslek gruplarından olan Maltepeliler, “Biz de ücretimizi beğenmiyoruz ama greve de gitmiyoruz. Pandemi sürecinde işçilerin Maltepe’yi değil kendilerini düşünmesini kimse unutmasın. Bu saatten sonra görevini en küçük ihmal eden temizlik işçisini de belediye çalıştırmasın” çağrısında bulundu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Maltepe, Belediyesinde, anlaşma, sağlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı