Haber Detayı
23 Eylül 2021 - Perşembe 18:38 Bu haber 372 kez okundu
 
Maltepe'deki binaların yarısı riskli
Maltepe Belediyesi, AKUT Vakfı ile birlikte deprem bilinçlendirme semineri gerçekleştirdi. Belediye Başkanı Ali Kılıç, 18 mahallede gönüllü ordusu kuracaklarını söyledi
YAŞAM Haberi
Maltepe'deki binaların yarısı riskli

Maltepe Belediyesi, AKUT Vakfı işbirliği ile sürdürdüğü çalışmalar kapsamında deprem bilinçlendirme seminerlerinin ilkini gerçekleştirdi. TSKM’de gerçekleştirilen seminere Belediye Başkanı Ali Kılıç, AKUT Vakfı Başkanı Nasuh Mahruki, mahalle muhtarları ve vatandaşlar katıldı. Maltepe’deki 29 bin binadan 13 bininin deprem riskiyle karşı karşıya olduğunu hatırlatan Belediye Başkanı Ali Kılıç, “AKUT Vakfı ile başlattığımız projenin temelinde 18 mahallede bir gönüllüler ordusu oluşturmayı hedefliyoruz. En son İzmir depreminde yıkılan binaların etrafı  boştu, ona rağmen enkazın derinine 4-5 günde ulaşılabildi. Örneğin Maltepe’de özellikle Fındıklı Mahallemizi göz önüne alalım; o iç içe binalar, o dar sokaklarda bir enkaza tamamen müdahale etmek belki en az 5 gün, 10 gün alacak. Bu sebeple istedik ki Maltepe’nin her köşesinde afetlere karşı bir gönüllüler ordusu olsun. Maltepe’mizi hep birlikte afetlere hazırlayacağız” dedi.

Düzenleyecekleri seminerlerle Maltepelileri afet ve depreme karşı hazırlayacaklarını ifade eden AKUT Vakfı Başkanı Nasuh Mahruki ise şöyle dedi: “18 mahallede ilk müdahale ekipleri oluşturacağız. Bu ekiplerin eğitimlerini vereceğiz. Bu konuyu önemsiyoruz. Çünkü her afet ilk önce yereldir. İstanbul’da 7.4 büyüklüğünde bir deprem bekleniyor. Gölcük depremiyle aşağı yukarı aynı büyüklükte bir beklenti var. Çok fazla can ve mal kaybına yol açabilecek bir deprem bizleri bekliyor.  Beklenen İstanbul depremi İstanbul'un, Güney Kıyılarının 30 kilometre uzağında meydana gelecek. Gölcük depremi 90 kilometre mesafedeydi, Avcılar'da yıkımlara yol açtı. Şimdi çok daha yakın bir merkez üssü olan bir deprem bekliyoruz. Özellikle 2000 öncesi yapılan binalarda mutlaka mikro bölgelendirme ve ölçeklendirme çalışmalarıyla buradaki yıkım riski bulunan, yüksek olan binaların tespit edilmesi en öncelikli konu aslına bakarsanız. 200 bin ağır ve orta hasarlı binanın olacağı, yaklaşık 3 milyon insanın yaşadığı bir yerleşim alanının olası İstanbul depreminden etkilenmesi bekleniyor.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Maltepe'deki, binaların, yarısı, riskli,
Yorumlar
Haber Yazılımı