İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
1 Haziran tablosu
1 Haziran tablosu
AŞIMIZI OLALIM
AŞIMIZI OLALIM
Haber Detayı
01 Haziran 2021 - Salı 21:34 Bu haber 404 kez okundu
 
MARMARA İÇİN ÇÖZÜM ÖNERİSİNİ AÇIKLADI
Marmara Denizi’nde yaşanan kirlilikle ilgili değerlendirme yapan Saadet Partisi çözüm önerilerini açıkladı ve arıtılmamış atıkların denize ulaşmasının engellenmesini istedi
İSTANBUL Haberi
MARMARA İÇİN ÇÖZÜM ÖNERİSİNİ AÇIKLADI

Saadet Partisi, son günlerde kirlilikle gündeme gelen Marmara Denizi ile ilgili çalışma yaptı. Denizdeki kirliliğin nedenlerinin araştırıldığı çalışmada çözüm önerileri de şöyle sıralandı:

-Yüzeyde ve deniz tabanında bulunan mevcut müsilaj probleminin bertarafı için uygun bir yöntem bulunmamaktadır. Ancak bununla alakalı bilimsel çalışmalar desteklenmeli, özel çağrılar oluşturulmalıdır.

- Marmara Denizi’ne ileri derecede arıtılmamış atıkların deşarjına kesinlikle müsaade edilmemelidir. Özellikle İstanbul Boğazı Karadeniz dip akıntısına ön arıtma sonrası deşarja müsaade edilmemeli, ilgili arıtma tesislerinin teknolojileri bir an önce geliştirilmelidir.

- Kanal İstanbul Projesi Karadeniz – Marmara Denizi dengesi açısından yeniden değerlendirilmelidir. - Karadeniz’e Tuna başta olmak üzere diğer deşarjların kontrolü için uluslararası düzeyde müdahil olunmalıdır.

-Marmara Denizi çevresindeki tüm idari ve sivil yapıların bir araya gelerek Marmara Denizi özelinde yeni bir atık yönetim politikası geliştirmelidir.

- Yerel yönetimler tarafından yapılması ön görülen atıksu arıtma tesislerine çeşitli politik kaygılarla öncelik verilmemekte, kaynak sorunları yaşanmaktadır. Atıksu arıtma tesisleri bakanlık tarafından acil olarak yapılmalı ve işletmeye alınmaktadır.

- Denizin kendi kendini arıtma mekanizması olan kıyı şeritlerinden dolgu yapılar müsaade edilmemelidir.

- 1000 m ‘den derindeki çözünmüş oksijen değerleri, 1997 - 2015 yılları arasında değerlendirildiğinde, 2 mg/L’den 0,5 mg/L ’nin altına düştüğü görülmektedir. Bu durum Marmara ekosistemi için önemli bir uyarı niteliğindedir. İnsan aktivitelerine ve doğal süreçlere bağlı organik madde zenginleşmesinin neden olduğu bu süreç matematiksel modellerin de yardımıyla detaylı şekilde araştırılmalı ve gerekli önlemlerin alınması sağlanmalıdır.

- Marmara Denizi’nde bulunan bütün körfezlerin hassas alan oldukları göz önünde bulundurularak deşarjlarla ilgili özel uygulamalar (arıtma kontrolü, arıtma teknolojisinin geliştirilmesi, deşarj limitlerinden düzeltme, sürekli izleme vb) yapılmalıdır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: MARMARA, İÇİN, ÇÖZÜM, ÖNERİSİNİ, AÇIKLADI, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı