Haber Detayı
02 Temmuz 2021 - Cuma 16:38 Bu haber 729 kez okundu
 
OKUL KAYITLARINDA BAĞIŞ ZORBALIĞI
Maltepe’de bir okul müdürü 2021-22 Eğitim Öğretim yılı için kayıt yaptırmak istenen ailelerden ‘bağış’ adı altında zorla para talep ediyor
EĞİTİM Haberi
OKUL KAYITLARINDA BAĞIŞ ZORBALIĞI

Milli Eğitim Bakanlığı, her yıl kayıt dönemi velilerden bağış alınmayacağına yönelik açıklama yapmasına rağmen denetimlerin yeterli derecede yapılmaması bu açıklamaları boşa çıkartıyor. Kamu okullarına kayıt için giden anne babalardan okul müdürleri ve idarecileri tarafından bağış adı altında zorla para isteniyor. Maltepe’de de bir okul müdürü, ‘devlet temizlik, hizmetli giderleri için ödenek göndermiyor’ diyerek kayıt için gelen velilerden 5-7 bin TL arasında bağış adı altında para talep ediyor. Maltepe Ekspres’i arayan çok sayıda veli, bazı okul müdürlerinin ‘Kim ararsa arasın bu parayı vermezseniz kayıt yapmam’ dediğini belirterek, “Zaten ekonomik zorluklarla mücadele ederken okul müdürlerinin zorla talep ettiği bu paraları ödememiz imkansız. Çocuklarımızı okutmayalım mı, bu müdürleri denetleyen kimse yok mu, İlçe Milli Eğitim Müdürü ve orada görev yapanlar bu okul müdürlerini denetlemiyor mu” diye yaşananlara tepki gösterdi.

Maltepe Ekspres olarak bu konuda yaşanan gelişmeleri ve zorla para isteyen okullar ile müdürlerini kamuoyu ile paylaşacağız

İşte velilerin tepkileri:

-Devletimiz her vatandaşını eşit şartlarda parasız olarak okutmak yükümlülüğünü anayasal bir hak olarak vermiş ve okula gitmeyen çocuklara yaptırım uygulanmışken, bazı okul müdürlerinin ısrarla, baskıyla para talebi düşündürücüdür. Bunun gereği yetkililer tarafından yapılmalıdır.

-Öğrenciler için para talep edip kendi makam odalarını yeniliyorlar. Öğretmenlerse kendileri için ayrılan odalarda hala eski ve kırık sandalyelerde oturuyor. Saltanat sevdasında olan okul müdürleri bizim öğretmenlerimiz olamaz.

- Makamını kendi çıkarı için kullanan okul müdürlerinin o koltuklardan uzaklaştırılmaları lazım. Bakanlık müfettişleri; "Eğitim parasızdır hiç kimse zorla para isteyemez" diyor ama bu okul müdürleri iki asgari ücret parasını kayıt adı altında bizden istiyor. Buna da kimse ‘dur’ demiyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: OKUL, KAYITLARINDA, BAĞIŞ, ZORBALIĞI,
Yorumlar
Haber Yazılımı