Haber Detayı
14 Eylül 2020 - Pazartesi 16:39 Bu haber 1278 kez okundu
 
Okullar 21 Eylül’e hazır
Covid-19 vakalarının artması nedeniyle ertelenen yüz yüze eğitim 21 Eylül’de yeniden başlayacak. Tüm okullarda virüse karşı tedbirler en üst seviyede alındı. Sınıf mevcudiyeti düşürülürken, sosyal mesafe, hijyen ve maskeden taviz verilmeyecek
EĞİTİM Haberi
Okullar 21 Eylül’e hazır

Milli Eğitim Bakanlığı 2020-21 Eğitim Öğretim yılının 31 Ağustos’ta başlayacağını duyurmuştu. Ancak artan Covid-19 vakaları nedeniyle bakanlık, Bilim Kurulu’nun da tavsiyesi sonrası okullarda yüz yüze eğitimin başlayacağı tarihi 21 Eylül’e erteledi.  Ancak yeni eğitim öğretim yılı  virüs tedbirleri nedeniyle beraberinde birçok ilki de getirecek.  Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okullarda virüse karşı riskin en aza indirilmesi için tüm tedbirleri aldıklarını duyurdu. Bakan Selçuk, 21 Eylül’de başlayacak yüz yüze eğitimde velinin onayının çok önemli olduğunu söyledi.

İLK HAFTA BİR GÜN OKULA GİDİLECEK

Covid -19 tedbirleri kapsamında ilkokul birinci sınıf öğrencileri için ilk hafta uyum haftası olarak kabul edilecek. Birinci sınıf öğrencileri ilk hafta sadece bir gün okula gidecek sonrasında ise okula gidecekleri gün sayısı iki olacak.  Yüz yüze eğitimin hangi gün olacağı okul idaresi tarafından belirlenerek velilere duyurulacak. Okul öncesi ve ilkokul birinci sınıfa başlayan öğrencilerin okullardaki yüz yüze eğitime katılması zorunlu olmayacak. Okul öncesi eğitimde günde 30'ar dakikalık beş etkinlik saati süreyle uyum eğitimi yapılacak.

İKİNCİ HAFTA DERSLER NASIL OLACAK

Uyum haftasından sonraki 28 Eylül- 2 Ekim tarihlerini kapsayan hafta ve devamında ilkokul birinci sınıflarda haftada iki gün yüz yüze eğitim yoluyla dersler işlenecek.  İki ders arasında 10'ar dakikalık dinlenme süresi olacak ancak  teneffüs saatleri öğrenciler arasındaki sosyal mesafenin korunması için okul idaresi tarafından titizlikle planlanacak.

FİZİKİ ŞARTLAR BELİRLEYİCİ OLACAK

Okulun fiziki şartları da dikkate alınarak ihtiyaç duyulması halinde sosyal mesafe kuralına uygun şekilde şubedeki öğrenciler gruplara bölünerek yüz yüze eğitim yapılacak. Sınıf mevcudunun bölünmesiyle ortaya çıkan grupların okulla gelecekleri günler, birbirinden farklı olacak.  Okul öncesi eğitimde yerleşim yerini genel şartları, çocukların hazır bulunuşluk düzeyleri ve ihtiyaçları da dikkate alınarak eğitim programının gelişim alanları, kazanım, gösterge ve kavramlar bazında her öğretmen tarafından kendi sınıfına özgü biçimde ele alınması sağlanacak.

EBA TV VE EBA PORTAL

İlkokul birinci sınıflarda yer alan diğer dersler uzaktan eğitim yoluyla canlı ders, EBA TV ve EBA portal uygulamaları üzerinden gerçekleştirilecek.  İlkokul birinci sınıf derslerine ilişkin öğretim programlarındaki bütün kazanımların yüz yüze ve uzaktan eğitim yoluyla bir bütün şeklinde işlenecek.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Okullar, 21, Eylül’e, hazır,
Yorumlar
Haber Yazılımı