Haber Detayı
16 Ocak 2021 - Cumartesi 21:37 Bu haber 350 kez okundu
 
Suyumuzu vatan toprağı gibi korumalıyız
Cumhuriyet Kadınları Derneği, iklim değişiklikleriyle birlikte artarak devam edeceğini bildirdikleri susuzluk ve kuraklık tehlikesine dikkat çekmek amacıyla, ‘Su Bilinci Kampanyası’ başlattı
EKONOMİ Haberi
Suyumuzu vatan toprağı gibi korumalıyız

Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) Genel Başkanı, Prof. Dr. Tülin Oygür, susuzluk tehlikesine karşı suyumuzu vatan toprağı gibi korumamız gerektiğini söyledi. CKD olarak bu amaçla ‘Su Bilinci Kampanyası’ başlattıklarını belirten Oygür yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Vatan topraklarımızın bölünmez bütünlüğünü ve Mavi Vatanımızı savunduğumuz gibi, Türkiye’mizin suyunu da el birliğiyle savunmak üzere toplumumuzda su bilincini geliştirecek uzun soluklu bir çalışma yürüteceğiz. Ne su zengini, ne su fakiri olarak tanımlanan ülkemiz de kuraklık ve susuzluk sorununu, ciddi boyutta yaşama tehlikesi altındadır. Birçok gölümüzün son birkaç yıldır kurumuş olması, yarın tarımsal üretimde büyük sıkıntılara gireceğimizin, musluklarımızdan akacak suyumuzun tehlike altında olduğunun erken işaretleridir. Nüfus artışımızla toplam su varlığımız ters orantılı seyretmektedir. Su kaynaklarımızın kirlenmesi de ayrı bir sorunumuzdur. Önümüzdeki susuzluk ve kuraklık tehlikesini çok iyi kavramalı, suyumuzu aynı vatan toprağı gibi, aşkla savunmalı, korumalıyız.”

22 MART’A KADAR SÜRECEK

Kampanyanın 22 Mart’a kadar süreceğini ifade eden Prof Dr. Oygür, “Bilim insanlarını ve sahadan uzman kişileri konuk edeceğimiz toplantılarda canlılığın ve hayatın kaynağı olarak suyun değerini; suyun halk sağlığındaki önemini; başlıca kullanım alanlarında ortaya çıkan su kayıplarımızı; suyumuzu korumak için bireylere ve kurumlara düşen görevleri ortaya koyacağız. Özellikle öğrenci gruplarına yönelik ‘Su Bilinci’ konulu afiş, fotoğraf, öykü ve benzeri yarışmalar düzenleyeceğiz” dedi.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Suyumuzu, vatan, toprağı, gibi, korumalıyız,
Yorumlar
Haber Yazılımı