Haber Detayı
06 Mayıs 2021 - Perşembe 10:34 Bu haber 736 kez okundu
 
Türkiye bir eğitim sevdalısını kaybetti
Gökyüzü Eğitim Kurumları Kurucusu Dr. Hüseyin Emin Öztürk, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Ömrünü eğitim camiasına harcayan ve gençleri geleceğe hazırlamak için kurduğu okulun yanı sıra çok sayıda kitapta yazan Öztürk’ün ölümü büyük üzüntü yarattı
EĞİTİM Haberi
Türkiye bir eğitim sevdalısını kaybetti

Türkiye bir eğitim ışığını daha kaybetti. Safra kesesi rahatsızılğı için tedavi gördüğü hastanede Covid-19’a yakalanan ve son dört gündür yoğun bakımda olan Gökyüzü Eğitim Kurumları kurucusu Dr. Hüseyin Emin Öztürk hayata gözlerini yumdu.

Kurucusu olduğu Gökyüzü Eğitim Kurumları ile geleceğin nesillerini yetiştirme çabası içinde olan ve ömrünü eğiteme adayan Dr. Hüseyin Emin Öztürk 1958 yılında Kayseri – İncesu’da doğdu. Kayseri İmam Hatip Lisesi’ni bitirdikten sonra Yüksek öğrenimini Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde tamamladı. Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Din Eğitimi Bölümünde “Batı Çocuk Klasiklerinde Temel Değerler” adlı tezi ile Yüksek Lisans, Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyoloji bölümünde “Çocuğun Sosyalleşmesine Televizyonun Etkileri” adlı tez çalışmasıyla doktorasını yaptı

O BİLDİKLERİNİ HEP PAYLAŞTI

TDV Yayınevleri, Vakıf Yayınları İşletmesi, Seha Neşriyat, AKRA – AKTV, İstanbul İl Genel Meclisi Milli Eğitim Komisyonu Başkanlığı da yapan Dr. Emin Öztürk, 1997 yılında Gökyüzü Eğitim Kurumları’nı kurarak çocukların bilgi ve donanımlı olmalarının yanı sıra onların yüksek karakterli bireyler olarak yetişmelerine katkı sundu.

HAYATININ MERKEZİNDE ÇOCUKLAR VARDI

“Bizim Değil” adlı şiiri ilk 1976 yılında Pınar dergisinde yer aldı. Şiirlerini daha sonra Pınar (1976), Gerçek (1979), İslâm (1983), Türk Edebiyatı (1983) dergilerinde; hikâyelerini Diyanet Çocuk (1983), Kandil (1985), Türkiye Çocuk (1986), Gülçocuk (1987), dergilerinde yayımladı. Kınalı Kuzu adlı eseriyle 1979 yılında Gerçek dergisinin Çocuk Hikâyesi Yarışmasında birinci oldu. Yaralı Keklik adlı eseriyle Kültür ve Turizm Bakanlığının 1987 yılı Çocuk Edebiyatı ikincilik ödülünü, Gül Ağacı, Çiğdem Çiçekleri adlı eseriyle Türkiye Yazarlar Birliğinin 1988 yılı Çocuk Edebiyatı Dalı Yılın Yazarı Ödülünü aldı. “Gül Ağacı” adlı eseri İngilizceye, “Yaralı Keklik” adlı eseri ise Farsçaya çevrildi. Eserlerinden bazıları senaryolaştırıldı, “Düştüm Kâbe Yollarına” adlı şiiri Ender Doğan tarafından, “Efsunlu Şehir” adlı şiiri ise Amir Ateş tarafından bestelenerek TRT repertuvarına girdi. Türkiye Gönüllü Teşekküllüler Vakfı Kurucusu, Türkiye Yazarlar Birliği, Birleşik Sanatçılar Derneği, İLESAM üyesi olan Dr. Hüseyin Emin Öztürk; Türkiye Dil ve Edebiyat Derneğinde Genel Başkan Yardımcılığı görevini de yürütüyordu.

 

Evli ve dört çocuk babası olan Dr. Hüseyin Emin Öztürk’ün vefat haberi ise eğitim camiasını yasa boğdu. Öztürk’ün yetişmesine katkı sunduğu öğrencileri ve onun idealiyle birlikte öğrenci yetiştirmek için yıllardır kurucusu olduğu eğitim kurumlarında öğretmenlik yapan dostları acı haber sonrası gözyaşlarını tutamadı. Dr. Hüseyin Emin Öztürk’ün Yeditepe Üniversitesi Hastanesinden alınacak cenazesi Ihlamurkuyu’ya götürülecek. Marmara Üniversitesi İlhahiyat Fakültesi Camii’nde kılınacak cenaze namazının ardından Çengelköy mezarlığında toprağa verilecek.

Maltepe Ekspres Gazetesi olarak, eğitime bir ömür adayan ve son güne kadar ülkemizdeki eğitim çıtasının daha da yukarı çekilmesi için çalışan Dr. Hüseyin Emin Öztürk’e rahmet, yakınlarına, dostlarına ve eğitim camiasına başsağlığı dileriz.

 

ESERLERİ :

Şiir: Bu Sevdanın Uğrunda (1986), Kalbimin Kanat Sesleri (2008) Rüya Şiirleri (2015)

Hikaye: Kınalı Kuzu (1983), Gül Ağacı (1988)

Didaktik Hikaye               : Derviş Dede’nin Dilinden İman Prensipleri (1983), Derviş Dede’nin  Dilinden İbadet İlkeleri (1987)

Roman: Yaralı Keklik (1987), İpek Kuyruklu Uçurtma (1989)

Tiyatro: Çiğdem Çiçekleri (1988)

Araştırma:  Batı Çocuk Klasiklerinde Temel Değerler  (1992), Kişilik Gelişimi Açısından Çocuk Ve Televizyon (2002)

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türkiye, bir, eğitim, sevdalısını, kaybetti,
Yorumlar
Haber Yazılımı