Haber Detayı
30 Aralık 2020 - Çarşamba 18:12 Bu haber 875 kez okundu
 
Vahşeti protesto ettiler
Sivil toplum kuruluşları, İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Aylin Sözer’in eski erkek arkadaşı tarafından vahşice katledildiği evinin önünde toplandı
ASAYİŞ Haberi
Vahşeti protesto ettiler

 

Kadın sivil toplum örgütleri ve Öğrenci Sendikasına üye kadınlar, öğretim üyesi Aylin Sözer’in katledildiği evin önünde toplanarak kadına yönelik vahşetin sona erdirilmesini istedi. Ülkenin dört bir yanında her gün kadına yönelik şiddet, cinsel saldırı ve cinayet haberleri geldiği belirtilen açıklamada, katillerin de en ağır şekilde cezalandırılmaları istendi. Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı protestolar sırasında, Aylin  Sözer’in üniversite öğrencileri gözyaşlarını tutamadı.

MÜCADELEMİZE DEVAM EDECEĞİZ

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu öncülüğünde gerçekleştirilen eylemde yapılan basın açıklamasında; "Aylin Sözer, Selda Taş, Vesile Dönmez, Betül Tuğluk için sessiz kalmıyoruz. Aylin Sözer'in öldürüldüğü yerde eylemdeyiz. Aylin, Selda, Vesile, Betül ve yüzlerce kadın bugün aramızda olabilirdi. Her gün kadın cinayetlerini durdurmak için mücadelemize devam edeceğiz. İstanbul Sözleşmesi'ni uygulatacağız. Kadınları yaşatacağız" denildi.

GÜLÜŞÜNE SAHİP ÇIKIYORUZ

Aylin Sözer’in üniversitedeki öğrencileri  tarafından yapılan basın açıklamasında da şöyle denildi: “Aylin Sözer hocamız bir cani tarafından katledildi. Bu durumun derin üzüntüsü içerisindeyiz. Aylin hocamızın bizlere dersi olduğu saatte acı haberi aldık. Hayattan koparılan kadın bizim hocamız. Aylin hocamız ve daha niceleri için burada toplandık. Aylin hocamız kameraya gülümseyerek bizlere ders anlatacaktı. Hocamızın öldürülmesi ne ilk ne de son. Türkiye'de her gün birçok kadın şiddete, istismara tacize ve tecavüze uğruyor. Genç kadınlar parlak hayallerimizin ve hedeflerimizin doğrultusunda ilerlemek isterken her gün bir caninin katlettiği kadın olmak istemiyoruz."

KATİL ZANLISI TUTUKLANDI

Öte yandan öğretim üyesi Aylin Sözer’i vahşice katleden zanlı Kemal Delbe çıkartıldığı mahkeme tarafından, “Canavarca hisle eziyet çekerek öldürme” suçundan tutuklandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Vahşeti, protesto, ettiler,
Yorumlar
Haber Yazılımı