Haber Detayı
16 Ocak 2023 - Pazartesi 20:10
 
Vatan Partisi’nden KİRA tepkisi
Vatan Partisi Maltepe İlçe Başkanı Osman Fevzi Sirel, artan kiralara tepki gösterdi. Maltepe’nin kira konusunda İstanbul’un en pahalı 14. İlçesi olduğunu belirten Sirel, asgari ücret zammının emekçinin kursağında bırakıldığını söyledi
EKONOMİ Haberi
Vatan Partisi’nden KİRA tepkisi

Vatan Partisi Maltepe ilçe Başkanlığı artan kira fiyatlarına dikkat çekmek için eylem yaptı. Partililerin katıldığı eylemde açıklama yapan İlçe Başkanı Osman Fevzi Sirel,İstanbul’da son bir yıl içinde kira fiyatları 144, son iki yıl içinde ise 319 artış göstermiştir. Asgari ücret 8500 lira, İstanbul'un ortalama kira bedeli 10 bin 229 lira. İstanbullunun lüks harcaması eğlence, kültür-sanat faaliyetleri, tatil yapmak değil. İstanbullunun en büyük lüks harcaması kira bedelleri olmuştur” dedi.

MALTEPE’DE KİRALAR 10 BİN TL

Maltepe’de konut kirasının aylık ortalama 9 bin 200 lira olduğunu ifade eden Sirel şunları söyledi: “Bu artış yeni yılın ilk ayında ortalamada 10.000 lirayı çoktan geçmiştir ve hızla 15.000 liraya yaklaşmaktadır. Yani asgari ücretin neredeyse iki katıdır. Bu sistem İstanbulluya ya İstanbul'u terk et ya da çadırda yaşa diyor. Barınma krizinde ev sahibi ve kiracı baş başa bırakılarak çözüm sağlanamaz. Devlet müdahale etmediği müddetçe ev sahipleri kiracıları zorla çıkarmaya çalışacak, toplumsal huzur ortadan kalkacaktır.” İlçe Başkanı Osman Fevzi Sirel, Vatan Partisi olarak çözüm taleplerini şöyle sıraladı:

DEVLET DENETİMİ ARTIRMALI

Devlet tarafından konutlara kira tavan fiyat konmalıdır, astronomik kira bedelleri ile piyasa koşullarında vatandaşımızın mağdur edilmesi önlenmelidir. Tavan fiyatlar semtlere, ev tiplerine göre kategorilere ayrıldığında tek tip uygulamanın da önüne geçilmiş olacaktır.

Konutlarda şu ana kadar uygulanan yıllık 25 kira artışı  sınırlaması en kötü olasılıkla belli bir süre için dondurulmalı ya da belli bir süre için hiç artış yapılmamalı, aksi uygulamalara karşı denetim yapılarak mağduriyet yaşanmadan müdahale edilmelidir.

TOKİ eliyle yürütülen, 250.000 sosyal konut hedeflenen projeye 1,5 ayda başvuru sayısı 8 milyonu bulmuştur. Görülmektedir ki sosyal konut ihtiyacı özellikle büyük kentlerde arttırılmalı, her aileye bir konut edindirmek hedeflenmelidir.

Memurlarımız özellikle İstanbul’a atanmaktan korkar durumdadırlar. Geçim sorunlarını rahatlatmak için lojman uygulamaları genişletilmeli.

Öğrencilerin barınma ihtiyacını karşılamak için ücretsiz yurt imkanı sağlanmalı, devlet yurtları ihtiyaca göre yapılandırılmalıdır.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Vatan, Partisi’nden, KİRA, tepkisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı