Haber Detayı
20 Nisan 2020 - Pazartesi 19:36 Bu haber 1224 kez okundu
 
Virüs dünyayı 4 trilyon dolar zarara uğrattı
Türkiye’nin ilk aktif hile denetim firması olan Fraud Audit Corporation-FAC Yönetim Kurulu Başkanı Adli Muhasebe Uzmanı Baki Toraman, koronavirüs salgınının şu ana kadar dünya ekonomisini 4 trilyon dolar zarar uğrattığını söyledi
EKONOMİ Haberi
Virüs dünyayı 4 trilyon dolar zarara uğrattı

Çin’de Aralık 2019’da ortaya çıkan Corona Virüs salgını, küresel ekonomi ve dünya ticaretini derinden etkilemeye devam ediyor. Pandemi ile mücadele devam ederken, başta ABD ve Avrupa ülkeleri olmak üzere, dünya genelinde de salgından dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı her geçen an artıyor. Günlük yaşamı olumsuz etkilediği gibi, ekonomik olarak ta ağır bir fatura çıkaracak olan pandemiye karşı kurumlarda bazı radikal düzenlemeler yaparak, yaşanan bu olumsuz tabloyu bertaraf edilmeye çalışıyor. Küresel salgın haline gelen Kovid-19 Dünya’ya maliyeti şimdiden 4 trilyon doları aştığını belirten Fraud Audit Corporation-FAC Yönetim Kurulu Başkanı Adli Muhasebe Uzmanı Baki Toraman, Dünya merkez bankalarının krizi önleme çabalarının ise henüz sonuç vermediğini ileri sürdü.

KÜRESEL KRİZLERHEP OLDU OLACAK

 Koronavirüs salgınının, küresel finans krizinin tetikçisi olarak görülmesi gerektiğini ifade eden Toraman şöyle dedi: “Hal böyle olunca dünyada ekonomiler virüs kapmış ve yoğun bakımda müşahede altındadır. Ancak, öyle ya da böyle sebep ne olursa olsun. Küresel kriz hep oldu, hep de olacak. 1929’daki Büyük Buhran ve 1940’lardaki İkinci Dünya Savaşı… 2008 küresel krizin, sonuç ve sebep ilişkisinin özeti bireyler arasındaki adaletsiz gelir dağılımıydı. 2016 yılında, OPEC ülkelerinin kendi aralarındaki, petrol fiyat politikasının kavgasının küresel krize sebep olarak, 12 yıl içerisinde borç, 175 trilyon dolardan, 278 trilyon dolara yükseldi. Koronavirüs salgınını Suudi Arabistan ve Rusya arasındaki petrol krizi sürerken ortaya çıkması dünya ekonomisi için talihsizlik oldu. Amerika’da, 3.5 milyon olması gereken işsizlik, kısa bir sürede 6.5 milyona yükselmesine engel olamadı. İşte bu yüzden, küçücük bir mikrop ve en büyük küresel krizlerden birine neden olmaya devam ediyor. Sürecin uzaması, ekonomik iyileşmedeki süreci daha da uzatacaktır.  Çünkü dünya belirsizlikle karşı karşıya” Merkez bankalarının önlem paketleri dünyada yaklaşık 7 trilyon doları geçmesine rağmen, küçücük virüsü halen yok edemediğini söyleyen FAC Yönetim Kurulu Başkanı Adli Muhasebe Uzmanı Baki Toraman” Konvansiyonel bir savaşta değiliz, ancak ikinci dünya savaşı zamanındaki gibi ekonomik savaş içindeyiz. Özetle, ülkeler birbirlerini suçlamayı ve politik gerilimleri geride bırakarak birlik sağlanırsa, belirsizliğe karşı zafer elde edebilir” dedi.

YENİ DÜZENE AYAK UYDURULMALI

Kapitalizm, yıkılmadığını ancak sarsıntı nöbetleri geçirdiğini ifade eden Toraman, “Dünya devletleri ve tüm kurum kuruşlar artık, yenidünya düzeni için kendilerini yeniden revize etmek zorundalar. Kültürel, sosyal ve ekonomik boyutlar üzerine kurulacak olan yenidünya düzenine uyum sağlamak için, şimdiden kurumlar kendilerini hazırlamalılar. Yumuşak bir geçiş ile kendilerini bu değişime entegre etmeleri gerekiyor” diye konuştu.

TÜKETİMDE DARALMA YAŞANACAK

İnsanların tüm yaşantısına etki edecek ve kalıcı değişikliklerin yaşanılacağı yeni bir döneme girileceğini kaydeden Toraman, Türkiye ile ilgili de şunları söyledi: “Türkiye’nin risk primi 500 seviyesine gelerek, borçlanma ve borçlanma maliyetimizin artacak.Bu durum başlı başına  ekonomimiz için sorun olacak. Ekonomimizi rahatlatacak sevindirici durum  ise, petrol fiyatlarındaki düşüş. Cari dengemizi en çok, turizmde yaşanacak olan kayıpların yanı sıra, havacılık sektörü de en belirgin sebeplerden olacak. Dünya’da olduğu gibi ülkemizde de, resesyon reel ekonomide iflas ve beraberinde getireceği işten çıkarmalar yaşanabilir. İşsizliğin artacağı kaçınılmaz olacak. Bu da tüketimde daralmaya yol açacaktır. Bu süreçte şirketlerin yapması gereken, kurum içinde virüsle mücadele edecek bir ekip kurarak, çalışanlarını sağlığını korumak önceliği olmalıdır. Nakit yönetimini daha güçlü tutmalıdırlar.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Virüs, dünyayı, 4, trilyon, dolar, zarara, uğrattı,
Yorumlar
Haber Yazılımı