Haber Detayı
09 Ağustos 2021 - Pazartesi 13:49 Bu haber 396 kez okundu
 
Ziya Selçuk'u anlattı
Milli Eğitim Bakanlığından istifa eden Ziya Selçuk hakkında bir yazı kaleme alan eski İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey, 'Bakanım ve dostum' diye hitap etti. Selçuk'un talihsiz bir dönemde göreve geldiğini ifade eden Balıbey, yeni Bakana başarı dilerken, atamanın eğitim kökenli olmamasını da eleştirdi
EĞİTİM Haberi
Ziya Selçuk'u anlattı

Eski İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey, istifa eden Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’u yazdı. Balıbey kaleme aldığı yazıya; ‘Bakanım ve dostum’ diye başladı. İşte Ömer Balıbey’in o yazısı:  2003 Yılında Erkan Mumcu'nun Bakanlığı sırasında Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığına atandığınızdan beri tanırım ve o günden beride dostluğumuz ve çalışma arkadaşlığımız devam etti ve edecektir. 10 Temmuz 2018 yılında Milli Eğitim Bakanı olduğunuzda Milliyet Gazetesi Eğitimci Köşe yazarı olan Abbas Güçlü beni aradı ve Ziya Bey'in Bakanlığı ile ilgili görüşlerimi sordu. O röportajımda, Meclisin dışında gelebilecek en iyi eğitimci geldi çünkü Bakanlığı ve eğitimi çok iyi biliyor kendim olmuş gibi çok sevindim demiştim. Bir hafta sonrada bakanlığın ağabeyleri sayılan ve daha öncede Bakanlıkta beraber çalıştığımız ve yeni emekli olan iki arkadaşımızla ‘hayırlı olsun’a gittik. Çıkarken Ömer Ağabeyim; ‘İstanbul’a gidiş uçağını biraz geç saatlere alırsan sizinle saat akşam 21.00 gibi özel görüşeceğim’ deyince bende ‘olur’ dedim. Görüşmemizde bana; ‘Sizin gibi Türkiye’de çok sevilen ve eğitim camiasını iyi tanıyan tecrübeli bir ağabeye ihtiyacım var, Bakan Yardımcısı olur musun’ deyince hem şaşırdım hem de mutlu oldum. Ben de kendisine ‘Çok teşekkür ederim ama beni bağışla çünkü evim İstanbul’da ve artık dinlenmek istiyorum. Ankara İstanbul arası her hafta uçakla gidip gelmekten ben de ailem de çok yorulduk. Ama sana her konuda yardımcı olurum’ dedim. ‘Durumlar nasıl’ dedim, çok özel konuştuk ama bir tek şey söyledi o da, Bakanlığın bütçesi çok yetersiz, geçen yılın ancak yarısı kadar. Yani ödenekler yok. Ne yaparız bilmiyorum demişti.

DAVUL VE TOKMAK BAŞKA ELLERDİ

Bakan beyin şansızlığı, bir yıl sonra da Covid-19 illeti tüm dünyaya musallat oldu. Türkiye de bundan ziyadesiyle etkilendi. Karar alıcılar başka uygulayıcılar başka oldu. Davul Bakanın tokmaklar başkalarının elinde oldu. Bu süreçte okulda idareci ve öğretmenler mutsuz, öğrenciler uzaktan eğitimden mutsuz, üç milyon civarında öğrencinin tableti ve İnternet bağlantısı yok bu yüzden Anne ve Babalar da çocukları iyi bir eğitim alamadıkları için mutsuz, Bakanlık, il ve ilçe müdürleri ile okul müdürleri ödenek yetmediği için mutsuz, Hülasa imkanı olanı olmayanı, zengini fakiri, resmisi özeli herkes bu salgın döneminde mutsuz. Okullar bir açılıyor aman hemen kapatın deniliyor kapatılıyor. Hani bir söz vardır: ‘Horozu çok olan bir yerde sabah zor olur’ Ülke olarak tüm eğitim camiasının ve İnsanlarımızın çok güzel icraat beklediği Bakan Selçuk'un çok sıkıntılar yaşadığını tahmin ediyordum. Değerli dostlarım, Sevgili öğretmen ve öğrencilerimiz; Bu yazıyı şunun için yazdım: genel olarak her yerde kötü bir adet vardır, gidenin arkasından hemen karalama ve iftira başlar, hatta bunları bilenler ve bilmeyenler de maalesef konuşur ve yazar, ama yanlış ve günahtır. Ziya Selçuk üç yıl Bakanlık yapmıştır. Şanssız bir döneme denk gelmiştir. Başarılı olmuştur veya olmamıştır takdir miletimizindir.

BAKAN EĞİTİM KÖKENLİ OLMALIYDI

Gelen yeni Bakanı da tanıyorum yolu ve şansı iyi olsun. Yalnız bir eleştirimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Bir milyondan fazla öğretmenin bulunduğu Milli Eğitim Bakanlığı'nda Bakan Yardımcılığı yapacak hiç mi bir öğretmen, idareci, il ve ilçe müdürü, müfettişler ve genel müdürler yok mu ki yeni atanan bakan yardımcılarının üçü de bakanlık dışından atanmıştır. Bu konuda takdir sizindir. Çok teşekkür ediyorum değerli Bakanım. Bir teşekkürüm de, Kızım Neşe'nin İstanbul'daki nikah törenine katılarak nikah şahitliği yaptınız ve bizi mutlu ettiniz.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ziya, Selçuk'u, anlattı,
Yorumlar
Haber Yazılımı