Yazı Detayı
13 Ocak 2021 - Çarşamba 23:52 Bu yazı 495 kez okundu
 
AK PARTİ’DE KARA KONGRE
Ziya Gökalp Şahin
 
 

Maltepe AK Parti ilçe Kongresi yapıldı. Hiçbir partiye yakışmayacak durumlar yaşandı.

Maltepe Ak Parti İlçe Teşkilatında bu ilk değildi. Daha önce benzer durumlar yaşanmıştı.

Üstelik çok uzağa gitmeye gerek yok. Bu durumun benzeri daha öncede yaşanmıştı. Hatırlayanlar bilirler. Maltepe 5. Olağan İlçe Kongresi’nde de benzer durumlar yaşanmıştı. Yanılmıyorsam 2014 olmalı…

Dönemin il başkanı Aziz BABUŞÇU ( Kendisi şuan AK PARTİ’ye koyu muhalif bir isim oldu.) Erdoğan AKKAYA ikinci aday olarak çıkmasının kabul edilemeyeceğini ‘’Bize göre çift adayda ısrar varsa samimiyet skalası olmaz, olamaz’’ sözleri üzerine partililer tarafından yuhalanmıştı. O kongrede kara bir kongre olarak tarihe geçmişti. Neticede gerçekten büyük bir destek kitlesine sahip Erdoğan AKKAYA’nın seçilmesinin önüne geçilmiş. İl yönetiminin adayı seçilmişti.

Geçen yıllar demokrasi adına bir gelişim göstermemiş olan il yönetiminin aynı kara ve baskıcı düzende devam ettiğini gösteriyor.

Dün Erdoğan AKKAYA bugün ise Vural EYİKAN.

Yıl 2021 ve yeni bir kongre… Bakalım yine neler olmuş.

İl Yönetimi bir aday açıklamış. Ama daha öncesinde partinin kuruluşundan bu yana teşkilatın içinde var olan bir isimde  adaylığını açıklamış.

Bu isim Vural EYİKAN!

Benimde Maltepe’de  yakından tanıdığım elit, kültürlü ve tecrübeli bir siyasetçidir. Kendisi Sinema, dizi, tiyatro alanında uzun yıllardır başarıyla iş hayatını sürdürürken gönül verdiği partisinin kurucuları arasında yer almış. Gençlik kollarında yıllarca emek vermiş bir isimdir. Sadece siyaset alanında değil kültür ve sanat alanında da tanınan bir isim.

Bunca yıldır partinin birçok kademesinde görev aldı. Gençlik kollarında teşkilat başkanlığı, ilçe yönetiminde başkan yardımcılığı ve yönetim kurulu üyeliklerinde bulundu. Partisine hizmette her daim görevinin başında oldu. Partiyle bağı o kadar büyüktü ki, hayat arkadaşını parti teşkilatında tanıdı. Mutlu bir aile kurdu…

Adaylığını duyduğumda sevinmiştim. Aklıma ilk olarak Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan geldi. Kültürel, sanatsever yapısıyla Beyoğlu’nda her kesimin beğenisini kazanan bir isimdi. Maltepe’de Beyoğlu gibi sanat ve sanatseverlerin bir merkezi durumunda. Bu partisinin geleceği için etkili bir adım olabilir diye içimden geçirmiştim.

Ve gün geldi. Yine birlikte gençlik kollarında görev yapan yakın arkadaşı mevcut İlçe Başkanı Mehmet ERİKÇİ’nin aday olmayacağı önceden bilinen kongrede il yönetiminin belirlediği aday Mehmet KARADENİZ’in karşısına ilçe başkanı adayı olarak çıktı.

Demokrasi kuralları içinde olması gerektiği gibi adaylığını açıkladı.

Bir süre sonra tepkiler almaya başladı. Bu antidemokratik tepkiler fanatikliğin ürünüydü.

İl yönetimi ve rakibin destekleyenleri tarafından gelen tepkiler arttıkça destekçileri de arttı.

Öyle bir duruma gelindi ki, Vural EYİKAN’ın destekçileri ciddi bir sayıya ulaştı. İl Yönetimi bu durumdan rahatsızlık duydu. Sözüne güvendiğim kişilerden gelen duyumlara göre de İl Yönetiminden ve  bazı ilçe yönetiminden isimlerin mesajla yahut arayarak Vural EYİKAN’ı tehdit ettiklerini duydum.

Hiç yakışık almayacak bu tavır demokrasiye en ihtiyaç duyduğumuz bir döneme kötü bir iz bıraktı.

Kongre saatine kadar yapılmayanın kalmadığını çok çeşitli kişilerden duyum aldım.

Hatta öyle bir bilgi daha geldi ki paylaşıp paylaşmamakta emin olamadım. Ama paylaşmasam da olmazdı…

Kongreden bir gün önce Vural EYİKAN’ın eşi teşkilat içinden yetkili bir kişi tarafından aranarak sen eşini ikna et kongreye girmesin diye bir baskı telefonu açıldığını da öğrendim. Eşi Esra Hanım’dan bunu doğrulamasını rica ettim. Ne yalanladı nede doğruladı. Sorularımı yanıtsız bıraktı. Buda bu durumun yaşandığının bence büyük oranda kanıtıydı.

Vural EYİKAN’IN Listesi il yönetimi tarafından parti tüzüğünde yeri olmayan gerekçelerle seçime sokulmadı. (Tüzüğü incelediğinizde il yöneticilerin ürettikleri bahanelerin olmadığını görebilirsiniz.) Tamamen gayri yasal şekilde yapılan bu hareketlerin nasıl ve hangi seviyedeki il yöneticileri tarafından yapıldığını ise sizlere bırakıyorum.

Hukuksuzca, barbarca yapılan kongrelerden hiçbir farkı yoktu…

Hiçbir şekilde siyaset ahlakı içinde değerlendirilmeyecek bu kongre kabul edilmemeli.

Parti üyelerinin ve kamuoyunun vicdanı gereği bu kongrenin iki adayla yeniden yapılması partiye olan olumsuz bakış açısını değiştirmek için kaçınılmazdır. Partisini düşünen yöneticilerin bu durumu dikkate almasını şiddetle öneririm.

Mehmet KARADENİZ yeni ilçe başkanı oldu.

Lakin gerçekten oldu mu ?

Hak ederek mi kazandı ?

Baskı ile yapılan kongre başarı mıdır?

Hepsinden ötesi geçmişte bu duruma maruz kalan ve sevilen simalardan Erdoğan AKKAYA’nin ise Mehmet KARADENİZ’in listesinde görev alması ise düşündürücü…

Yeni seçilen ilçe yönetimi başarılı olur ya da olmaz bunu zaman gösterir…

Lakin partinin adı AK yapılan kongre ise daima KARA olarak hatırlanacak.

Selam ile.

 

 
Etiketler: AK, PARTİ’DE, KARA, KONGRE,
Yorumlar
Haber Yazılımı