Yazı Detayı
07 Temmuz 2021 - Çarşamba 15:20 Bu yazı 244 kez okundu
 
GÖRMEDİM, DUYMADIM, BİLMİYORUM!
Tülin Sezer
 
 

Egoistleşen modern hayat şartlarının neticesinde neredeyse hepimizin işine gelen ama benim pek beceremediğim bir felsefe üç maymunu oynamak... “Üç Maymunu Oynamak” çok bilinen bir deyimdir…

“Görmedim, Duymadım, Bilmiyorum…”

Hemen herkesin bildiği bu deyim; ‘Japonya’da bir tapınakta bulunan ve ağzını, gözünü, kulağını kapatmış üç maymun heykelinden ortaya çıkan bir efsanenin ya da felsefenin günümüze yansımasıdır.

Bu gün bu deyime farklı anlamlar yüklenmiş..

Bu deyimi kimileri; kötüyü dinlememe, kötüye bakmama ve kötü söz söylememe anlamında,

Kimileri, herhangi bir işe karışmamak anlamında kullanıyor,

Kimileri, ilişkilerinin bozulmaması için,

Kimileri de korktuğu için üç maymunu oynuyor…

Öyle zannediyorum ki, günümüzde insanların birçoğu korktuğu için ‘Üç Maymunu Oynuyor’

Çok eski zamanlarda bir dağın bir yamacında iyi ve akıllı bir maymun kral, diğer yamacında da şeytan yaşarmış. Kralın çok yaşlı ama çok da akıllı üç danışman maymunu varmış. İnançlarına göre öbür yamaçta yaşayan şeytanı gören ve sesini duyanlar sonsuza kadar lanetlenip taş kesilir, maymun krallığı da felakete uğrarmış.

Bu üç danışman maymun bir gün kralları için tepede nadide çiçekler ararlarken çalıların arasında bir hışırtı duymuşlar. Merakla çalıları aralayıp baktıklarında şeytanla yüz yüze gelmişler. Şeytan çirkin sesiyle çığlıklar atmaya başlamış. Maymunlardan birincisi görmemek için gözlerini kapamış ama şeytanın sesini duymuş. İkincisi kulaklarını kapamış ama o da şeytanı görmüş. Üçüncüsü ise hiçbir şey yapamamış, şeytanı hem görmüş hem de sesini işitmiş, bu ölümcül sırdan kimseye bahsetmemek için hemen ağzını kapamış. Kalplerinin taşlaşacağını bilerek ormanda dalları yere değen bir söğüt ağacının altına gizlenmişler. Orada korkudan titreyerek saatlerce hareketsiz kalmışlar. Gece yarısı bu sırrı kimseye söylemeyeceklerine, krallarını ve halklarını tehlikeye atmamak için ellerini kapattıkları yerlerden çekmeyeceklerine dair birbirlerine söz vermişler. O günden sonra insanlar ne zaman gözlerini, kulaklarını ve ağzını kapatmış üç maymun görseler anlamışlar ki onlar şeytanı görmüş ve duymuşlardır ama toplumun çıkarları uğruna bunu bir sır olarak saklamışlardır.

Tarih, tekerrürden ibarettir

Gerçekten her alanda duyarsız bir toplum olduk. “Bana dokunmayan yılan bin yaşasın” hesabı kendimize bir şey olursa o zaman tepki gösteriyoruz, başkalarına olunca “boş ver!” diyor, umursamıyoruz.

Ancak bu çok bilmiş maymunlar; hayat boyu her şeyi görmezden, duymazdan, söylemezden gelmemiz gerektiğini ima etmiyorlardı biz insanoğluna kuşkusuz. Ama bizler gören, duyan ve konuşan insanlarıyız memleketin… Üç maymunu asla oynamıyoruz… Asla!

Bizi yönetenler mevcut iddialar karşısında üç maymunu oynuyorlar. “Sedat Peker'i samimi bulmuyorum. Ama Peker'in iddialarını yalanlayan da yok. Kör, sağır, dilsiz gibi üç maymunu oynuyorlar.

Her ne kadar son günler de medya da üç maymunu oynayıp iktidar yalakalığı yapıyor olsa da halk gerek meydanlarda gerekse sosyal medya aracılığıyla kendi medyasını yaratmış durumda.

 
Etiketler: GÖRMEDİM,, DUYMADIM,, BİLMİYORUM!,
Yorumlar
Haber Yazılımı