Yazı Detayı
01 Mayıs 2021 - Cumartesi 22:35 Bu yazı 131 kez okundu
 
PANDEMİDE 1 MAYIS
Tülin Sezer
 
 

“Ne yaparsanız yapın onun sanatçısı olun, sokak süpürgecisi de olsanız, onun Picasso'su olun” demiş Martin Luther King.

İşini dosdoğru yapan herkesin 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Günü’nü kutluyorum. Ayrıca Evi için çalışan tüm kadınların 1 Mayıs Bayramı kutlu olsun.

Türkiye'de ve dünyada milyonlarca çalışan, ikinci kez 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü pandemi koşullarında kutladı. İşçiler, emekçiler, ezilenler, yaşlılar, gençler, kadınlar, erkekler, çocuklar, bebekler, eşcinseller, öğrenciler, sosyalistler, solcular,  kadına uygulanan şiddete karşı çıkanlar, feministler, hümanistler...

Bir şekilde, haksızlığa uğradığını, ezildiğini düşünen herkesin bayramı...

1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı, işçi ve emekçiler tarafından dünya çapında kutlanan, birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günü. Dünya üzerindeki pek çok ülkede, resmî tatil olarak kabul ediliyor. Türkiye'de ilk kez 1923'te resmî olarak kutlanmıştır. 2008 Nisan'ında, "Emek ve Dayanışma Günü" olarak kutlanması kabul edilmiş, 22 Nisan 2009 tarihinde TBMM'de kabul edilen yasa ile 1 Mayıs resmi tatil ilan edilmiştir.

Pandemi nedeniyle herkesin alışkanlıklarının değiştiği, gündelik hayatın ciddi yaralar aldığı, büyük kayıplar verdiğimiz tüm insanlık için oldukça yıkıcı olan bu süreç ne yazık ki sağlık çalışanları için oldukça stresli, yorucu ve kayıplarla dolu bir yıldı. Kaybettiklerimizin acısı hala içimizde taze...

Bu süreçten en fazla kadınlar etkilendi. Ev içindeki iş yükleri arttı, kadına yönelik şiddet arttı, daha fazla kadın işsiz kaldı. Oysa bu böyle olmak zorunda değildi. Herkesin işini ve gelir güvencesini garantiye alacak politikalar hayata geçirilseydi pandeminin ekonomik ve toplumsal tahribatını bu kadar derin yaşamazdık.

Dört duvar arasında

İlk kez bugüne kadar belki de hiç kalmadığımız kadar kapalı kaldık. Birbirimizi çok özledik. İyi tarafından bakarsak bu süreç bize çok şey öğretti. Mesela, sevdiklerimize sarılmanın, temizliğin ne kadar önemli olduğunu öğretti.

Zamanımızın çoğunu evlerimizde geçirirken çoğumuz hobilerimize vakit ayırdık. Güzellikler yarattık. O güzelliğin ne olduğu önemli değil. Balkonda bir çiçek, evinizde bir evcil hayvan, yaptığınız bir resim olabilir. Ama hayatınızda güzellikleriniz olursa, ağlamaya vaktiniz kalmayacak kadar gülümsüyor ve mutlu olursunuz. İlkbaharla birlikte balkonlar, teraslar, bahçeler de şenlendi.

Pandeminin kimse ne zaman biteceğini bilmiyor.

Tek bildiğimiz hiç şey artık eskisi gibi olmayacak.

Evet uzun bir tam kapanma dedikleri dönemdeyiz ama bu kapanma kapanma değil.

Bir ay fatura ve kira ödemelerini durdurulmalı bir kereye mahsus erzak yardımında bulununmalı ki ihtiyaç sahibi insanlar bir ay evlerinde otursun.

Çember daralıyor etrafımızdaki çoğu kişi covid19 ve hepimiz bir çok yakın dostumuzu, akrabamızı bu sebepten kaybettik. Hepimiz hasta olacağız ve belki de hayatımızı kaybedeceğiz. Hiç birimizin yarına çıkmaya garantisi yok. Dışarıda hayat devam ediyor. Önlem alınmadığı müddetçe hayat mücadelesi eden geçim derdindeki insanlardan da önlem beklemeyin. Sadece maske mesafe ile olacak iş değil artık bu..

Ayrıca pandemi sürecinde yapılan tek şey ceza kesmek oldu..!

Pandemi nedeniyle uzak kaldığımız görüşemediğimiz tüm sevdiklerimize selam olsun. İnşallah bu salgından en kısa sürede kurtulmak dileğiyle..

 
Etiketler: PANDEMİDE, 1, MAYIS,
Yorumlar
Haber Yazılımı